مینیسک زانو

مینیسک چیست : یکی از شایع ترین آسیب های ناحیه زانو می‌باشد در فعالیتی که در آن زانو به طور ناگهانی و با شدت زیاد دچار چرخش شود به ویژه زمانی که وزن بدن روی زانو باشد میتواند باعث آسیب مینیسک شود، هر آسیب مینیسک زانو مساوی با جراحی نیست در این مقاله شما را با این مشکل شایع زانو بیشتر آشنا می کنیم.

آناتومی مینیسک زانو

هر زانو دارای دو مینیسک می باشد که از جنس غضروف است و در داخل مفصل زانو به عنوان ضربه گیر عمل می‌کند. دو سوم داخلی زانو به علت عدم خونرسانی قسمت سفید و یک سوم خارجی آن به علت اینکه خونرسانی نمی شود قسمت قرمز نامیده می شود

علائم آسیب مینیسک زانو

  • صدای کلیک در زانو
  • تورم و خشکی زانو
  • درد به ویژه در حرکات چرخشی
  • عدم توانایی صاف کردن کامل زانو
  • قفل کردن زانو

علل آسیب مینیسک زانو :

فعالیت چرخشی زانو به ویژه وقتی پا روی زمین قرار گرفته باشد و وزن روی زانو باشد می تواند باعث آسیب شود. زانو زدن طولانی چمباته زدن طولانی بلند کردن اجسام سنگین از موارد است که می تواند باعث این حالت شود.

در افراد مسن تغییرات دژنراتیو یا فراسایش در زانو، زمینه را برای آسیب مینیسک زانو فراهم می کند. و با یک ضربه ناچیز یا حرکت چرخشی ضعیف امکان آسیب وجود دارد.

عوامل خطر

ورزشکاران بیشتر در معرض خطر هستند مثل فوتبالیست ها تنیس باز ها بسکتبالیست ها و با افزایش سن این ریسک افزایش می یابد.

عوارض آسیب مینیسک

مینیسک پاره شده باعث ناپایداری زانو و درد مداوم زانو می شود و در طولانی مدت احتمال ایجاد آرتروز یا ساییدگی مفصل زانو بالا می رود.

تشخیص مییسک آسیب دیده

میزان آسیب و یا تست پارگی مینیسک زانو با معاینه بالینی اغلب تشخیص داده می شود و برای تایید تشخیص می توان از ام آر آی استفاده کرد، در عکس ساده سایر علل درد زانو را می توان رد کرد ولی چون مینیسک از جنس غضروف است در عکس ساده قابل ارزیابی نیست.

درمان مینیسک زانو

برحسب معاینه بالینی و نتیجه ام آر آی در صورتی که آسیب نیازمند جراحی نباشد درمان های نگهدارنده و غیر جراحی برای بیمار انجام می گردد.

اقدامات اولیه درمانی

استراحت در روزهای اول : نباید هیچگونه فشاری روی زانو وارد شود از حرکات چرخشی زانو بپرهیزید. اگر درد شدیدی دارید می توانید از وسایلی مثل عصا استفاده کنید.

یخ : درد و تورم را می کاهد، از پک های یخ ۴ تا ۶ بار در روز هر بار به مدت ۱۵ دقیقه استفاده کنید.

بالا نگه داشتن اندام : برای این کار یک بالش زیر پای خود قرار دهید تا ورم نکند.

دارو : داروهای ضد التهاب و مسکن از درد و تورم ایجاد شده می‌کاهد.

زانو بند طبی : به مدت محدود برای بی حرکت کردن زانو استفاده میشود.

درمان های تخصصی طب فیزیکی

با درمان های طب فیزیکی درد، تورم زانو کاهش می‌یابد، عضلات اطراف زانو تقویت می‌شود و ترمیم مینیسک تصریح می شود.

ورزش درمانی : با تقویت عضلات اطراف زانو فشار از روی مفصل کاسته می شود و به پایداری زانو کمک می کند. در ادامه تعدادی ورزش برای ترمیم مینیسک زانو بصورت تصویری نشان داده می شود.

لیزر درمانی : لیزر درمانی با کاهش التهاب، افزایش خونرسانی موضعی، به روند التیام کمک می کند.

طب سوزنی : برای کاهش درد استفاده می شود.

تزریقات تخصصی : تزریقات تخصصی داخل مفصلی مثل ژل هیالورونیک اسید یا پی آر پی به نرم شدن مفصل، ترمیم مینیسک و افزایش فاکتورهای رشد در زانو کمک میکند.

با ترکیب دارو زانو بند طبی و درمان های طب فیزیکی حدود ۶ الی ۸ هفته زمان برای بهبود و التیام مینیسک لازم است.

بیماری هازانو

بهترین ورزش برای مینیسک زانوتست پارگی مینیسک زانوتشخیص مییسک آسیب دیدهدرمان مینیسک زانوژل هیالورونیک اسیدعلائم آسیب مینیسک زانوعوارض آسیب مینیسکمینیسکمینیسک چیستورزش برای پارگی مینیسک زانوورزش برای ترمیم مینیسک زانوورزشهای مفید برای پارگی مینیسک