آیا تردمیل باعث زانو درد میشود

آیا تردمیل باعث زانو درد میشود


تردمیل وسیله خوبی برای ورزش به ویژه برای افرادی است که نمی توانند برای تمرینات ورزشی به محیط بیرون بروند. اما دویدن بروی تردمیل با دویدن معمولی متفاوت است و افراد بدون اطلاع از این مسئله و با تصور اینکه دویدن روی تردمیل مشکلی برایشان ایجاد نمی کند ممکن است دچار آسیب شوند.

در مقاله ایا تردمیل باعث زانو درد میشود به این موضوع مهم خواهیم پرداخت.

قرار گرفتن در موقعیت مناسب روی تردمیل

تردمیل را در شیب مختصری قرار دهید : شیب ۲ الی ۳ درصد تردمیل کمک می‌کند تا حس راه رفتن در محیط بیرون را داشته باشید. اگر سطح تردمیل کاملاً مسطح و بدون شیب باشد بر روی زانو و تاندون های فشار می آورد.

حرکت روی تردمیل بدون هیچ شیبی باعث میشود زانوها کاملا در حالت مستقیم قرار گیرد و به طور طبیعی خم نمی شود و نمی تواند شوک و فشار را جذب کند این حرکت باعث ایجاد فشار و درد عضلانی در پاها و زانوها می‌شود. پس از فواید تردمیل با شیب مختصر غافل نشوید.

تا حد ممکن از دسته های تردمیل نگیرید : خم شدن به جلو برای گرفتن دسته های تردمیل باعث به هم خوردن تعادل ورزشکار شده و احتمال افتادن فرد را در سرعت های بالا را افزایش می‌دهد.

چرخش لگن داشته باشید : یک ایده خوب برای ورزشکاران حرکت دادن و چرخش لگن در هر قدم برداشتن است چرخش نیم تنه تحتانی یا هر گام فشار زیادی را از روی زانوها برمیدارد.

به صدای پای تان روی تردمیل گوش کنید : صدای قدم ها باید آرام بی صدا و سریع باشد در ابتدای ورزش پای شما بیشتر شبیه ترمز عمل می کند ولی با تمرین بیشتر صدای قدم ها نرم و آرام خواهد شد.

قدم هایتان را کوتاه بردارید : تصور براین است که قدم های بلند کمک به حرکت سریع می کند با وجود این، قدم های کشیده باعث می‌شود پاها جلوتر از بدنتان قرار گیرند و زانو ها تحت فشار قرار گیرند. اصولاً باید پاها در زیر تنه باشد نه جلوتر

پوزیشن مناسب داشته باشید : صاف بایستید پشت و گردن خود را در یک امتداد قرار دهید به جلو خم نشوید، خم شدن به جلو فشار زیادی روی زانو می آورد ستون فقرات را صاف کنید عضلات شکم را به داخل بکشید شانه ها را به پشت و دور از گوش های خود به بکشید.

داشتن برنامه ورزشی مناسب : بسیاری از افرادی که تردمیل خریداری می‌کند با هدف کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام این وسیله را استفاده می کنند، لذا کار بیش از حد معمول از بدن خود می‌کشند و به تدریج دچار کشیدگی تاندون و کوفتگی عضلانی می‌شوند. بسیار مهم است که فرد ورزش را به آهستگی شروع کند و به تدریج طی برنامه استاندارد سرعت خود را افزایش دهد.

از تایم های کوتاه 20 دقیقه ای با سرعت پایین برنامه ورزشی خود را آغاز کنید و به تدریج زمان و سرعت را افزایش دهید. افزایش سرعت هفتگی نباید بیش از ۱۵ درصد باشد. بسیاری از آسیب ها در سرعت های بالا یا شیب بالای این اتفاق می‌افتد.

فعالیت ورزشی دو الی سه بار در هفته توصیه می شود.

حتما لازم نیست روی تردمیل بدوید : راه رفتن با تردمیل با سرعت ۳ کیلومتر بر ساعت میزان فعالیت قلبی عروقی مورد نیاز برای سلامتی را فراهم می کند و عضلات لگن و اندام را قوی می کند. راه رفتن را با ۲۰ دقیقه شروع کنید و به تدریج به ۴۵ تا ۶۰ دقیقه برسانید.

آمادگی های لازم قبل و بعد از ورزش با تردمیل

کفش مناسب تردمیل : کفش مناسب دویدن و پیاده روی هزینه بالایی ندارد ولی لازم است. کفش باید اندازه پای شما باشد جاذبه شوک باشد. کفش‌های دو سبک هستند و محافظت خوبی برای کف و مچ پا دارند.

توصیه می شود سالانه کفش پیاده روی یا دویدن خود را تعویض کنید.

گرم و سرد کردن بدن : عضلات سرد انعطاف‌پذیری و خونرسانی کمی دارد لذا گرم کردن قبل از ورزش لازم است. یک نرمش مناسب راه رفتن آهسته ده الی پانزده دقیقه ای، حرکات کششی و ورزش های دامنه و حرکات مفاصل بدن را برای ورزش با تردمیل گرم می کند.

سرد کردن بعد از ورزش برای جلوگیری از آسیب مهم است. چرا که عضلات با توقف ناگهانی ورزش سفت می‌شوند. پس در حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد آخر زمان ورزش، روی تردمیل آهسته راه بروید و دم و بازدم عمیق انجام دهید. بعد از پایان فعالیت ورزشی با تردمیل حرکات کششی انجام دهید.

استفاده از تردمیل جای دویدن در فضای باز را پر نمی کند، در صورت امکان در لابه لای برنامه ورزشی با تردمیل، حرکات ورزشی در فضای باز را قرار دهید.

اندام تحتانیبیماری هازانو

آیا تردمیل برای آرتروز ضرر داردتردمیلزانوفواید تردمیل با شیبکفش مناسب تردمیلورزش