Heel Spur

Heel Spur


خار پاشنه ( به انگلیسی : Calcaneal Spur ) نتیجه رشد یک زائده استخوانی در استخوان پاشنه می‌باشد. خارهای پاشنه را ناشی از وجود التهابات مزمن موضعی در محل اتصال بافت های نرم رباط ها یا فاسیاها می‌دانند. خار پاشنه می‌تواند در پشت پاشنه و یا در زیر پاشنه پا، در کف پا به وجود آید. پیدایش خار پاشنه در پشت پاشنه پا با التهاب مکرر تاندون آشیل (تاندونیت) در ارتباط است و باعث می‌شود پاشنه پا نسبت به لمس حساس شده و دردناک گردد. هنگام وارد آمدن فشار بر سینه کف پا، این درد بدتر می‌شود.

عوامل زیر احتمال ابتلای خار پاشنه را افزایش می دهد:

 • افزایش سن (شیوع خار پاشنه در افراد بالای 40 سال بیشتر است)
 • درست راه نرفتن که در پی آن به برخی از نقاط پا، فشار بیشتری وارد می‌شود.
 • اضافه وزن داشتن.
 • پوشیدن کفش های کهنه و یا غیر اندازه.
 • شرایط شغلی که در آن افراد مجبور به ایستادن طولانی مدت و یا بلند کردن اجسام سنگین می‌شوند.
 • فرایند طبیعی افزایش سن که در پی آن، انعطاف پذیری رباط ها کاهش می‌یابد.

راه های پیشگیری از خارهای پاشنه :

 • می توانید با پوشیدن کفش های مناسب با پاشنه ای اندازه، انتخاب کفش مناسب برای هر فعالیتی، گرم کردن و انجام تمرینات کششی قبل از هر فعالیت از اتفاقات بد جلوگیری کنید.
 • از پوشیدن کفش پاشنه بلند و تخت در ورزش ها اجتناب کنید.
 • اگر اضافه وزن دارید، کم کردن وزن می تواتد از خار پاشنه جلوگیری کند.

تشخیص خار پاشنه

تشخیص این بیماری با صحبت پزشک با بیمار و معاینه است و نیازی به بررسی پاراکلینیکی ندارد. در معاینه فشار به زیر پاشنه در ناحیه ایکه به سمت داخل پاشنه نزدیکتر است موجب احساس درد میشود. احتمال دارد پزشک متخصص طب فیزیکی برای تشخیص خار پاشنه درخواست سونوگرافی یا تصویربرداری اشعه ایکس بدهد تا تشخیص دقیق صورت بگیرد.

خار پاشنه

خار پاشنه

علائم خار پاشنه

یکی از سئوال های متداول بیماران این است که از کجا بفهمیم خار پاشنه داریم ؟ چناچه علائم زیر را دارید می توانید برای تشخیص دقیق و درمان به پزشک متخصص طب فیزیکی مراجعه فرمایید.

خارهای پاشنه معمولاً خودشان علامتی ایجاد نمی‌کنند. با این وجود، آن‌ها می‌تواند باعث حساسیت بافت‌های مجاور، در پشت یا زیر پاشنه شوند، مانند رباط ها (پلانتار فاسیا) و یا تاندون آشیل. در نتیجه ممکن است ایستادن، راه رفتن و یا دویدن – به ویژه هنگامی که پا برهنه باشد و بر روی سطوح سخت قرار گیرد – برای فرد دشوار گردد. دو نوع خارپاشنه به نام های خار پاشنه خلفی و  خار پاشنه تحتانی وجود دارد. خار پاشنه پا را می توان با اشعه ایکس و یا سونوگرافی تشخیص داد.

درمان خار پاشنه

در درمان خار پاشنه روش های مختلفی مطرح می گردد که بیشتر باعنوان درمان های خانگی یا طب سنتی شناخته می شود ولی بیشتر درمان ها مطرح شده روش های علمی و کارآمد نیستید. برهمین اساس در مقاله درمان خار پاشنه با طب فیزیکی با روش های علمی که مورد تایید جامعه پزشکی است شما را آشنا می کنیم.

درمان خانگی خار پاشنه

 • منیزیم. منیزیم یک ماده معدنی ضروری برای تشکیل استخوان‌ها است که به رسوب کلسیم در استخوان‌ها کمک می‌نماید.
 • ویتامین B5. یکی از نشانه‌های اصلی کمبود ویتامین B5، ایجاد اختلال و درد در عضلات است. ویتامین B5 در عملکرد اعصاب مؤثر است، به‌خصوص در ساخت مولکول مهمی به نام” استیل کولین “.
 • آنزیم‌های پروتئولیتیک. به‌طور طبیعی التهاب در اثر آنزیم‌های پروتئولیتیک کاهش می‌یابد – آن‌ها گروهی از آنزیم‌ها هستند که زنجیره‌های طولانی پروتئین‌ها را شکسته و درنهایت به امینو اسید تبدیل می‌کنند.
 • داشتن رژیم غذایی قلیایی. مهم است که بدن ما دارای PH مناسبی باشد. این امر در کاهش التهاب و رسوب کلسیم مؤثر است، درنتیجه به درمان خار پاشنه کمک خواهد کرد.
 • روغن ماهی. یکی از مزایای روغن ماهی داشتن اسیدهای چرب امگا ۳ فراوان است، یکی از قوی‌ترین ابزارهای ضدالتهابی که در طبیعت یافت می‌شود و می‌تواند درد و سوزش شما را تسکین دهد.

درمان خار پاشنه با طب فیزیکی

استراحت

استراحت کردن باعث تسکین سریع درد می‌شود و بخش مهمی از هر روند درمانی محسوب می‌گردد. اما این کار برای افراد پرمشغله و یا فعال دشوار خواهد بود.

استفاده از یخ

استفاده موضعی از یخ در محل ضایعه، باعث کاهش موقتی التهاب شده و درد را تسکین می‌دهد. این روش زمان‌بر است و برخی افراد احساس خوشایندی از استفاده یخ ندارند. اگر مدت استفاده از یخ طولانی شود، کارایی این روش از بین خواهد رفت.

داروها

اغلب داروهای ضدالتهابی، مانند ایبوبروفن و یا تزریق کورتون، برای کاهش علائم درد پاشنه پا می‌تواند مفید باشد. معمولاً اثر دارو سریع است و بسیار افراد ترجیح می‌دهند از این شیوه درمانی استفاده نمایند.

ارتزهای (کفی) طبی مناسب خار پاشنه

استفاده طولانی مدت از ارتزهای (کفی) طبی نیز، درصد موفقیت بالایی دارد. از مزیت این روش این است که تهاجمی تلقی نمی‌شود.

کفی مناسب خار پاشنه

کفی مناسب خار پاشنه

ارتزها و یا کفی های طبی، به کنترل حرکات اضافی پا کمک می‌کنند، در نتیجه کشیدگی و فشار وارده بر رباط پلانتار فاسیا و یا تاندون آشیل کاهش می‌یابد. در برخی از موارد، ارتزها (کفی‌هایی شبیه شیرینی دونات) می‌توانند فشار وارده بر خارهای پاشنه پا را کاهش دهند، در نتیجه رباط پلانتار استراحت کرده و استرس تاندون آشیل کاهش می‌یابد، این موضوع به درمان خارهای پشت پاشنه پا کمک شایانی می‌کند.

بانداژ نیز گزینه خوبی برای استراحت رباط ها و عضلات تحت فشار قرار گرفته محسوب می‌شود.

خرید کفش جدید

به‌طور مشابه، کفش های مخصوص دوندگان به‌واسطه داشتن کفی و بالشتک‌های نرم و باثبات، می‌توانند در کاهش التهاب بافت های رباط پلانتار فاسیا و خار پاشنه مؤثر باشند. این روش راه آسانی برای کاهش علائم شماست. به هرحال شما به خرید کفش‌های جدید، نیاز پیدا خواهید کرد.

تمرینات ورزشی جهت درمان خار پاشنه

تمرینات فیزیوتراپی از جمله تمرینات کششی، برای درمان و جلوگیری از التهاب پلانتار فاسیا و خار پاشنه پا استفاده می‌شوند. این روش درمانی ساده و سریع بوده و باعث تسکین درد می‌شود.

ورزش خار پاشنه

ورزش خار پاشنه

کشش و یا ماساژ پا

ماساژ پا با روغن گرم برای پاهای شما بسیار مفید است. ماساژ مکرر پا باعث افزایش جریان خون در ناحیه آسیب دیده می‌شود، در نتیجه سرعت فرایند درمان افزایش یافته و بافت های اسکار تخریب می‌شوند. با کشش انگشتان و ماساژ پنجه و پاشنه پا،‌ بافت های اسکار درمان شده و بافت‌های قوی و انعطاف‌پذیرتر، جایگزین آن ها می‌شود. اگر شما به درد خار پاشنه پا مبتلا شده‌اید، با مقداری روغن زیتون گرم، پای خود را گرم کرده و عمیقاً پا و پاشنه پا را ماساژ بدهید.

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)

PRP همان پلاسمای خون است که غلظت پلاکت های آن افزایش داده شده است. هنگامی که PRP در ناحیه آسیب دیده تزریق می‌شود، بر روی DNA سلول‌ها اثر گذاشته و آن ها را وادار به ترمیم و تولید سلول‌های جدید می‌کند. همچنین باعث جذب سلول های بنیادی به منطقه آسیب دیده می‌شود، در نتیجه بهبودی بافت ها افزایش یافته و تولید سلول های جدید را تشویق می‌کند.

تزریق پرولوتراپی (Prolotherapy)

در روش پرولوتراپی از تزریق یک محلول دکستروز (آب قند) کمک می‌گیرند تا علائم درد خار پاشنه پا کاهش یابد، این تزریق در محل اتصال رباط یا تاندون ها به استخوان، صورت می‌پذیرد. این تزریق باعث ایجاد یک التهاب موضعی در این نواحی شده و در پی آن جریان خون و جریان مواد مغذی ناحیه را افزایش می‌دهد. در نتیجه بافت آسیب دیده تحریک شده و شروع به بازسازی خود می‌کند.

در پرولوتراپی، از محلول هایی مانند دکستروز و یا مشتقات روغن کبد ماهی بهره می‌گیرند. با تزریق این مواد در محل های آسیب‌دیده و یا پاره شده، سلول های ترمیمی به سمت ضایعه فرستاده می‌شوند، در ظیجه بافت بازسازی می‌گردد. مطالعات نشان داده‌اند که رباط های بازسازی شده ۳۰ الی ۴۰ درصد قوی‌تر از رباط های قدیمی می‌باشند، علاوه بر آن آثار این روش دائمی خواهد بود.

شاک ویو تراپی (ESWT)

دستگاه های شاک ویو تراپی (ESWT) با تولید امواج صوتی که از طریق پوست به بافت آسیب دیده منتقل می‌شوند، به درمان علائم بیمار کمک می‌کند. بر اثر فرایندهایی که هنوز مکانیسم آن ها به‌صورت کامل درک نشده است، بافت های نرم و استخوان هایی که در معرض این امواج قرار می‌گیرند، بازسازی‌شده و قوی تر می‌گردند.

فرسایش رادیو فرکانسی یا امواج رادیویی

درمان به کمک امواج رادیویی روشی است که به کمک آن دردهای حاد و یا مزمن پاشنه پا کاهش یافته یا برطرف می‌شوند. در این روش براثر حرارت تولید شده ناشی از امواج رادیویی، برخی از عصب های پا، غیرفعال می‌شوند. از مزایای مهم این روش این است که اعصاب تحریک نمی شوند، درنتیجه بدون نیاز به بیهوشی عمومی می‌توان از این روش درمانی بهره گرفت.

عمل جراحی خار پاشنه

بیش از ۹۰ درصد بیماران با اقدامات غیر جراحی بهبود میابند. اگر بعد از ۱۲ ماه درمان فعال، درد همچنان باقی ماند پزشک معالج ممکن است تصمیم به انجام عمل جراحی بگیرد. انواع این اعمال عبارتند از :

آزاد کردن عضلات پشت ساق برای افزایش قابلیت انعطاف مچ پا

آزاد کردن فاشیای پلانتار بصورت بریدن قسمتی از فاشیا برای افزایش قابلیت انعطاف فاشیا

هر دو این اعمال جراحی را میتوان به روش باز یا با آندوسکوپ انجام داد.

اندام تحتانیبیماری هاپا

Calcaneal Spurاز کجا بفهمیم خار پاشنه داریمپاپیشگیری از خارهای پاشنهتشخیص خار پاشنهخار پاشنهدرد پاشنه پادرد کف پادرمان خار پاشنهدرمان خانگی خار پاشنهعلائم خار پاشنهعمل جراحی خار پاشنهکف پا