Restless Leg Syndrome

Restless Leg Syndrome


اگر شب ها قبل از خواب احساس گزگز و مورمور شدن در پاهای خود دارید و مجبورید به خاطر آرام کردن این حالت مدام پاهایتان را تکان دهید و از این حالت خسته شده اید در مقاله سندروم پای بیقرار با ما همراه شوید.

سندروم پای بیقرار چیست سندروم پای بیقرار به شرایطی گفته می‌شود که در آن یک نیاز غیرقابل کنترل به حرکت پاها وجود دارد، فرد مداوم پای خود را حرکت می دهد و نمی تواند این حرکت را تحت کنترل خود در آورد که بعلت احساس ناخوشایندی است که از پاها دریافت می شود برخی این احساس را بصورت گزگز، بی حسی و مورمور شدن توصیف می کنند. این حالت در عصر یا شب وقتی نشسته اید یا دراز کشیده اید اتفاق می‌افتد که با حرکت و جابجا شدن به طور موقت کاسته می‌شود.

این بیماری در هر سن و جنسی اتفاق می‌افتد و با افزایش سن بیشتر می شود، در زنان بیشتر از مردان است و باعث اختلال در خواب شبانه و بالتبع فعالیت های روزانه می شود.

علائم سندروم پای بیقرار

علامت اصلی احساس نیاز به حرکت دادن پاها می باشد سایر علائم سندروم پای بیقرار عبارتند از :

شروع علائم به دنبال استراحت کردن

به دنبال نشستن طولانی یا دراز کشیدن علائم آغاز می‌شود مثل نشستن طولانی در ماشین، هواپیما و سالن سینما

بهبودی پا حرکت دادن و جابجایی

علایم این بیماری با حرکت دادن پا و جابجا کردن آن بهبود می یابد مثل کشش دادن پشت ساق، تکان دادن پاها، راه رفتن و فشار دادن پاها

تشدید علایم در عصر و شب

علائم معمولا شب ها تشدید می یابد

حرکات دوره ای پا در حین خواب، گاهی بیماری پای بی‌قرار به همراه حرکت متناوب اندام ها حین خواب دیده می شود که بیمار در حین خواب هر ۱۰ تا ۶۰ ثانیه به طور بی اختیار پاهای خود را حرکت می دهد و باعث اختلال خواب فرد و اطرافیان می شود.

بیماران معمولاً نمی‌توانند احساسی که در پاهای خود دارند را به خوبی توصیف کنند و آن را به صورت کرامپ، اسپاسم، بی حسی توصیف می کند که آنها را مجبور می کند پای خود را تکان دهند.

علائم سندروم پای بیقرار گاهی فروکش می کند و ممکن است دوباره برگشت پیدا کند.

علل سندروم پای بیقرار

معمولا علت خاصی برای این بیماری مشخص نشده است، دانشمندان اختلال تعادل شیمیایی دوپامین در مغز را یک علت برای این بیماری دانسته اند که کنترل حرکت عضلات دچار اختلال می شود.

ارثی : یافته ها حاکی از آن است که ژنتیک در این بیماری دخیل است بخصوص در مواردی که شروع بیماری قبل از چهل سالگی باشد.

حاملگی : تغییرات هورمونی در حاملگی می تواند باعث تشدید علائم سندروم پای بیقرار شود. حتی تعدادی از خانم ها برای اولین بار در حاملگی این سندروم را تجربه می کنند به ویژه در سه ماهه سوم اما علائم سندروم پای بیقرار به دنبال زایمان فروکش می کند.

همراهی با بیماری های داخلی

نوروپاتی محیطی : برخی بیماری ها مثل دیابت و مصرف الکل باعث ایجاد بی حسی در کف دست و پا به علت درگیری اعصاب محیطی می شود.

کمبود آهن : کمبود ذخیره آهن در بدن حتی بدون وجود کم خونی می تواند باعث تشدید سندروم پای بیقرار شود.

نارسایی کلیه : در نارسایی کلیه ، معمولا کمبود آهن و کم خونی وجود دارد و از ذخایر آهن بدن کاسته می شود، این علت و سایر علل می‌تواند باعث و تشکیل سندروم پای بیقرار شود.

کمبود برخی ویتامین ها مثل B1 و B6 : در مواردی کمبود ویتامین ها هم می تواند باعث شعله ور شدن علائم بیماری می شود.

عوارض سندروم پای بیقرار

با توجه به اینکه علایم شب ها قبل از خواب دیدن شروع می شود. خواب رفتن بیمار و کیفیت خواب دچار اختلال می شود. کم خوابی اثرات مخربی در فعالیت های روزانه فرد دارد و احتمال خواب آلودگی روزانه ، گیجی در فعالیت های روزانه وجود دارد و در طولانی مدت باعث افسردگی فرد می شود.

تشخیص سندروم پای بیقرار

پزشک معالج با گرفتن شرح حال بیمار، سابقه مصرف داروها، سابقه خانوادگی و فعالیت های روزانه شک به سندروم پای بیقرار می کند. با توجه به اینکه گزگز، بی حسی پاها مورمور شدن اندام تحتانی در بیماری های مهمی مثل انواع نوروپاتی ها، مثل نوروپاتی ها ارثی یا نوروپاتی ناشی از دیابت که اعصاب اندام تحتانی تضعیف شده آن دیده می‌شود، لذا سندروم پای بیقرار از موارد فوق بسیار مهم است و از طریق تست نوار عصب و عضله می توان بیماری های مهم نوروپاتی را رد کرد این کار توسط متخصص طب فیزیکی انجام می شود.

اختلالات خواب که به علت سندروم پای بیقرار ایجاد می‌شود توسط مراکز و کلینیک های خواب تحت کنترل در می آید.

درمان سندروم پای بیقرار

معمولاً درمان اختلالات زمینه ای می تواند باعث بهبودی این سندروم شود مثل درمان کمبود آهن با مکمل های خوراکی یا تزریقی که توسط پزشک تجویز می شود یا درمان کمبود ویتامین ها

اگر اختلال زمینه ای وجود نداشته باشد تأکید درمان روی تغییر سبک زندگی است ولی اگر این مورد هم جواب نداد پزشک درمان های دارویی را توصیه خواهد کرد.

درمان های دارویی سندروم پای بیقرار

  • داروهایی که سطح دوپامین مغز را افزایش می دهند مثل روپینیرول – پرامی پکسول
  • داروهایی که روی کانال های کلسیم موثرند مثل گاباپنتین
  • انواع مسکن ها
  • شل کننده عضلانی و خواب آور ها

درمان های خانگی سندرم پای بیقرار

  • قبل از خواب پا های خود را درون وان آب گرم بگذارید و سپس ماساژ دهید و حرکات کششی پشت ساق پا را انجام دهید.
  • از پک های گرما و سرما به طور متناوب استفاده کنید.
  • بهداشت خواب را رعایت کنید مثلا خستگی زیاد این سندرم را تشدید می کند. هر شب در یک زمان خاص بخوابید محیط خواب آرام و راحت باشد.
  • ورزش منظم روزانه نه ورزش های شدید به خواب آرام بسیار کمک می کند.
  • قبل از خواب کافئین نخورید. مثل چای، قهوه و شکلات های کافئین دار

اندام تحتانیبیماری هاپا

Restless Leg Syndromeآیا سندرم پای بیقرار خطرناک استبهترین دارو برای سندروم پای بیقرارپای بیقرارتشخیص سندروم پای بیقراردرمان سندروم پای بیقراردرمان های خانگی سندرم پای بیقراردرمان های دارویی سندروم پای بیقراردکتر متخصص سندروم پای بی قرارسندروم پای بیقرارعلائم سندروم پای بیقرارعلل سندروم پای بیقرارعوارض سندروم پای بیقرارکلینیک سندروم پای بیقرارگاباپنتین سندرم پای بی قرار