آیا در هنگام راه رفتن قوس کف پای تان از بین می‌رود و دچار درد می شوید؟ آیا کف پایتان صاف است و قوس ندارد؟ آیا به این مسئله دقت کرده اید برای آشنایی بهتر با این موضوع مقاله کف پای صاف از علت های درد پا و کمر است را مطالعه فرمایید.
چه زمانی به پای فرد عنوان کف پای صاف مورد استفاده قرار میگیرد؟

شما زمانی دچار کف پای صاف هستید که قوس داخلی کف پایتان از حالت محرب خارج شده، صاف شده و وقتی پا را روی زمین قرار می دهید کل کف پا به زمین چسبد این حالت معمولا به علت عدم تشکیل قوس کف پا در دوران کودکی اتفاق می‌افتد و می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در زانو یا درد کمر به مرور زمان شود چون راستای نرمال قرار گیری مچ پا، زانو و لگن به هم میخورد.

صافی کف پا

علائم کف پای صاف

بسیاری از افراد علامت خاصی ندارند ولی برخی درد پا به ویژه در کف پا و محل قوس کف پا دارند که با فعالیت، بیشتر می شود تورم مچ پا هم ممکن است اتفاق بیفتد.

علل صافی کف پا

صافی کف پا در نوزادان و کودکان تا حدود سنین ۵ تا ۶ سالگی طبیعی است، چون هنوز قوس کف پا تشکیل نشده است. برخی افراد تا این سنین این قوس کف پایشان تشکیل می شود ولی افرادی هستند که هرگز قوس کف پا را نخواهند داشت و ممکن است بعدها دچار علائم صافی کف پا شوند.

بعضی کودکان هم قوس کف پای انعطاف‌پذیری دارند، وقتی کودک نشسته یا روی انگشتان و پنجه ایستاده است قوس کف پا را می بینیم ولی با ایستادن قوس کف پا محو می شود. خیلی از این کودکان علامت خاصی ندارند.

پس صافی کف پا دو نوع است:

  • قابل انعطاف که با ایستادن قرص ندارند ولی در حالت نشسته قوس دارند.
  • غیرقابل انعطاف کلا قوس کف پا تشکیل نشده و در هر حالتی کف پا صاف است.

چه کسانی بیشتر در معرض کف پای صاف هستند.

معمولاً ژنتیکی است بدون علامت خاصی در فرزندان افراد دچار صافی کف پا دیده می‌شود ولی فاکتورهایی که احتمال صافی کف پا را افزایش می دهند عبارتند از: در مواردی که اکتسابی است:

  • چاقی
  • آسیب به پا و مچ پا
  • آرتریت و روماتوئید
  • افزایش سن
  • دیابت
  • صافی کف پا به علت ضعف پایدار کننده پا و مچ پا شلی لیگامانها و مفاصل و ضعف عضلانی مچ پا ایجاد میشود.

تشخیص صافی کف پا

تشخیص با معاینه بالینی پزشک و مشاهده پا در وضعیت ایستاده نشسته و در حالت راه رفتن و قرار گرفتن روی پنجه پا قابل ارزیابی است، دقت به وضعیت کفش بیمار و ساییدگی قسمت داخلی کفش تایید کننده صافی کف پای بیمار است.

اگر درد پا دارید پزشک می‌تواند از روش‌های تشخیصی زیر کمک بگیرد:

عکس ساده رادیوگرافی : اگر التهاب مفصل یا مشکل استخوانی باشد مشخص میکند.

سی تی اسکن : جزئیات بیشتری از استخوان ها نسبت به عکس ساده را نشان میدهد.

سونوگرافی : در صورت احتمال آسیب تاندونی ، سونوگرافی کمک کننده است.

ام آر آی : جزئیات بافت نرم و استخوان بیشتر نشان داده میشود.

فوت اسکن : فوت اسکن که به دستگاه تشخیص کف پای صاف معروف است، محل های فشار روی کف پا را مشخص می کند و برای درست کردن کفی استفاده می شود.

درمان صافی کف پا

اگر کف پای صاف دارید و در هنگام راه رفتن شما را اذیت می‌کند پزشکتان می‌تواند از راه های درمانی زیر به شما کمک کند.

کفی : باتوجه به نتیجه فوت اسکن و برحسب معاینه بالینی، کفی پا برای شما تجویز می شود که دارای ساپورت قوس کف پا می باشد و قسمت داخلی پا را از ایجاد فشار و آسیب محافظت می کند.

ورزش های کششی : برخی افراد همزمان با کف پای صاف ، کوتاهی آشیل هم دارند که کشش پشت ساق پا به این مسئله کمک می کند.

کفش های محافظتی : صندل و دمپایی برای این افراد مناسب نیست لذا از کفش‌هایی باید استفاده شود که کفی محافظ قوس کف پا را داشته باشند.

فیزیوتراپی : دردهای کف پا و مشکلات کشیدگی تاندون های اطراف مچ پا با روش های درمانی فیزیوتراپی تسکین می یابد.

جراحی : به علت اینکه بسیاری از افراد بدون علامت هستند و اگر علامت دار شوند با روش های غیر جراحی درمان می شوند، جراحی به ندرت استفاده می شود.

سئوال خیلی از بیماران این است که برای درمان کف پای صاف به چه دکتری باید مراجعه کرد ؟ افرادی که دچار این مشکل هستند می توانند به متخصص طب فیزیکی مراجعه کنند تا اقدامات لازم برای تشخیص و درمان صافی کف پا صورت بگیرد.

اندام تحتانیپا

برای درمان کف پای صاف به چه دکتری باید مراجعه کردتشخیص صافی کف پادستگاه تشخیص کف پای صاففوت اسکنقوس کف پای انعطاف‌پذیری