سندرم تونل کارپال

سندرم تونل کارپال


پیش از آنکه مقاله درمان سندرم تونل کارپال را آغاز کنیم لازم است توضیح دهیم که سندرم تونل کارپال چیست و این بیماری چه علائمی دارد، پس از آن راه های درمان سندرم تونل کارپال را برای شما توضیح خواهیم داد.

سندرم تونل کارپال چیست

آیا تاکنون دچار مشکل گزگز ، کرختی و بی حسی در انگشتان دست خود شده اید؟ این علایم میتواند نشانه های گیر افتادگی عصب در مچ دست شما باشد که اصطلاحا سندرم تونل کارپال نامیده می شود. برای اینکه بدانید سندرم تونل کارپال چیست لازم است کمی در مورد آناتومی دست و انگشتانتان بدانید.

تونل کارپال گذرگاه باریکی در مچ دست طرف کف دست شما است که از استخوان ها و رباط ها ساخته شده است. عصب مدیان، که احساس و حرکت را در انگشت شست و سه انگشت اول کنترل میکند، از طریق این گذرگاه همراه با تاندون ها به سمت انگشتان و انگشت شست جریان دارد. هنگامی که فضا برای این عصب تنگ شود و یا عصب فشرده شود، بی حسی، سوزن سوزن شدن، ضعف یا درد در دست ایجاد میشود که این مشکل تحت عنوان سندرم تونل کارپال شناخته میشود.

علائم سندرم تونل کارپال

نشانه های سندرم تونل کارپال عبارتند از درد ، گزگز ، بی حسی ، خواب رفتگی در انگشتان شست ، اشاره ، میانی و کف دست که معمولا در اوایل بیماری شب ها بیشتر است و ممکن است فرد را از خواب بیدار کند. این علایم معمولا یکطرفه هستند و در یک دست بیشتر هستند اما می تواند هر دو دست را نیز مبتلا کند.

 این علایم در ابتدا با تکان دادن دست  کمتر میشود ولی به تدریج با پیشرفت بیماری در کل روز درد ادامه دارد و با حرکت دادن دست تغییری نمی کند و در مراحل پیشرفته  ضعف تدریجی و کاهش قدرت دست و لاغر شدن توده عضلانی قاعده شست ممکن است اتفاق بیفتد. برهمین اساس نباید در درمان سندرم تونل کارپال کوتاهی کرد.

تشخیص سندرم تونل کارپال

نکته مهم ، آگاهی داشتن از وجود این بیماری است که باعث مراجعه به موقع به پزشک می شود، چرا که بسیاری از بیماران به دلیل عدم آگاهی از علائم بیماری تونل کارپال که شایعترین علت خواب رفتگی دست می باشد ، این علایم را به بیماری های مختلفی مثل کمبود آهن یا ویتامین د و یا ناراحتی های روانی نسبت می دهند و زمان طلایی تشخیص به موقع و درمان درست را از دست می دهند.

با مراجعه به متخصص طب فیزیکی و انجام تست نوار عصب و عضله ، تشخیص سندرم تونل کارپال صورت خواهد گرفت.

علت سندرم تونل کارپال

همانطور که گفته شد، عصب مدین یکی از شاخه های عصبی است که از مچ دست وارد کف دست شده و به سمت انگشتان امتداد می یابد.

در مسیر عبور از مچ دست از بین استخوان های مچ در پایین و یک لیگامان در بالا عبور می کند که به دلایل مختلف ممکن است در این ناحیه دچار گیر افتادگی شود. دیابت ، بیماری های تیرویید ، حاملگی ، یائسگی ، شغل هایی که با حرکات مکرر مچ دست و ارتعاش  همراهند مثل نجاری  ، کار با مته برقی ، و یا بعد از شکستگی مچ دست ، کار با کامپیوتر و حتی در اثر کارهای سنگین خانه داری ، سندرم تونل کارپال می تواند ایجاد شود.

درمان سندرم تونل کارپال در طب فیزیکی

بسته به شدت درگیری عصب در نوار عصب و عضله ، مراحل بیماری به سه دسته تقسیم میشود :خفیف ، متوسط ، شدید و درمان در هر مرحله متفاوت است. در مقاله نوار عصب و عضله در تشخیص سندرم تونل کارپ توضیحات کاملی در مورد تشخیص و مراحل بیماری داده شده است.

مراحل سندرم تونل کارپ

1) خفیف : معمولاً با بی حسی شبانه همراه است، بیمار فقط علائم حسی دارد ضعف عضله ندارد. حرکت نرمال است با مچ بند و درمان های دارویی بهبود می یابد، در نوار عصب هم فقط فیبرهای حسی درگیر است و فیبرهای حرکت نرمال میباشد.

2) متوسط : علائم تقریبا به طور مداوم روزانه است به درمان‌های دارویی خوراکی پاسخ نمی دهد اغلب از تزریق کورتون سود می برند. در نوار عصب ، درگیری هم در فیبرهای حسی است و هر حرکتی دیده می شود.

3) شدید : در این نوع اختلال حرکتی به صورت ضعف عضلات دست، تحلیل عضلات قاعده شست وجود دارد و بیمار درد غیر قابل تحمل دارد، در این نوع تغییرات هم در نوار عصب و هم در عضله وجود دارد و بر حسب تغییر آن می توان تصمیم بر عمل جراحی سندرم تونل کارپال گرفت.

عمل جراحی سندرم تونل کارپال

در موارد شدید درگیری عصب که با ضعف ، کاهش قدرت عضله و نشانه های گیر افتادگی شدید عصب در نوار عصب و عضله همراه است درمان عمل جراحی سندرم تونل کارپال برای آزادسازی عصب توصیه می شود.

ورزش برای سندرم تونل کارپال

معمولا وقتی اسم ورزش به میان می آید بیماران فکر می کند قرار هست وزنه های سنگین و ورزش های سنگین انجام دهند یا اینکه احتیاج به امکانات ویژه ای است ولی باید به شما بگوییم که ورزش های سندروم تونل کارپال بسیار ساده و بدون هیچ امکاناتی قابل انجام است.

ورزش برای درمان سندرم تونل کارپال بیشتر بصورت کششی است که در ادامه چند ورزش مناسب به شما معرفی می گردد.

در مقالات بعدی در مورد سندرم تونل کارپال در بارداری صحبت خواهیم کرد، تشخیص و درمان به موقع بهترین کاری است که در مواجه با این بیماری می شود انجام داد.

اندام فوقانیبیماری هادست

بیماری سندروم تونل کارپتشخیص سندرم تونل کارپالدرمان سندرم تونل کارپال در طب فیزیکیسندرم تونل کارپالسندرم تونل کارپال چیستسندرم تونل کارپال در بارداریسندروم تونل کارپعلائم سندرم تونل کارپالعلت سندرم تونل کارپالعمل جراحی سندرم تونل کارپالهزینه جراحی تونل کارپالورزش برای درمان سندرم تونل کارپالورزش برای سندرم تونل کارپالورزش های سندروم تونل کارپال