نقاط ماشه ای چیست

نقاط ماشه ای چیست


سندروم میوفاشیال یک اختلال درد مزمن است، در این بیماری فشار روی نقاطی از عضله شما ( تریگرپوینت یا نقاط ماشه ای ) درد در محل فشار و گاهی اوقات غیر مرتبط احساس می‌شود که درد ارجاعی نامیده می شود.

این سندروم در عضله ای که مکرراً دچار گرفتگی و انقباض شده است ایجاد میشود، در عضلاتی که به علت مسائل شغلی بیشتر تحت فشار هستند یا در استرس های شدید پیش می آید.

علائم درد نقاط ماشه ای

  • درد عمقی و سوزشی در عضله
  • درد مداوم، مزمن و بدتر شونده
  • نقاط دردناک مشخص در عضله
  • اختلال در خواب به علت درد عضله
نقاط ماشه ای

نقاط ماشه ای

علل بیماری نقاط ماشه ای

در عضلاتی که به کرات منقبض می‌شوند نقاط حساسی به دنبال آسیب یا استفاده بیش از حد از عضله ایجاد می شود این نقاط تریگر پوینت یا نقاط ماشه ای نام دارند که با فشار معمولی انگشت دردناک هستند. بیماری معمولاً از درد در چند نقطه شاکی است.

این نقاط دردناک باعث سفتی عضله شده و درد مزمن را باعث می شود وقتی این درد مزمن می‌شود پزشکان به آن بیماری میوفاشیال می گویند.

چه کسانی در معرض این بیماری هستند؟

علیرغم ناآشنا بودن این بیماری، بسیار شایع است و اغلب با بیماری های دیسک گردن دیسک کمر اشتباه می شود چون همانند بیماری دیسک گاه درد ارجاعی است و نه تنها در نقاط دردناک درد احساس می شود بلکه با لمس نقاط درد انتشار می یابد و در کل اندام فوقانی یا اندام تحتانی احساس می شود.

آسیب به عضله : آسیب حاد عضله یا آسیب‌های مکرر آن در اثر استفاده بیش از حد باعث به وجود آمدن نقاط ماشه ای می شود. حرکات مکرر ، پوزیشن های نامناسب روزانه فرد را در معرض این مشکلات قرار می‌دهد.

استرس و اضطراب : افرادی که در زندگی روزانه استرس بیشتری دارند در معرض تشکیل نقاط ماشه ای هستند. یک تئوری برای توضیح این مسئله این است که این افراد بیش از حد عضلات خود را سفت می کند و عضلات مدام در حالت انقباض قرار دارند این باعث به وجود آمدن نقاط ماشه ای می شود.

عوارض بیماری نقاط ماشه ای

اختلالات خواب : درد مزمن عضلات خواب بیمار را به هم می ریزد.

بیمار برای خوابیدن به دنبال پوزیشن بدون درد است و با هر حرکتی در خواب ممکن است درد بیمار تشدید شود.

فیبرومیالژی : برخی از محققین معتقدند افرادی که سندروم میوفاشیال دارند ممکن است در آینده به بیماری فیبرومیالژی مبتلا شوند بیماری فیبرومیالژی نوع گسترده دردهای عضلانی مزمن است و فرد درک بیش از حدی از درد عضلانی دارد و درمان آن پیچیده است.

تریگرپوینت یا نقاط ماشه ای

تریگرپوینت

تشخیص تریگر پوینت

در طی معاینه بالینی پزشک می تواند با لمس معمولی با انگشت نقاط درد و سفت (یا همان نقاط ماشه ای) را تشخیص دهد و بیماری های دیگر مثل انواع دیسک ها را با روش های تشخیص نقطه رد کند.

درمان بیماری نقاط ماشه ای

درمان های دارویی : شامل ضد درد، ضد اضطراب ها و آرام بخش ها است.

درمان های فیزیکی

کشش عضلات : نرمش های عضلانی با هدف کشش عضلاتی که دچار مشکل هستند قدم اول درمان های فیزیکی است با کشش عضلات، از سفتی عضلات کاسته شده و نقاط تریگر از بین می روند.

رعایت پوزیشن های مناسب روزانه : این مسئله به ویژه برای تریگر گردن بسیار مهم است بعد از ورزش های کششی در صورتی که پوزیشن شما نامناسب باشد ممکن است دوباره عضله منقبض شده و درد های عضلانی برگشت پیدا کنند.

ماساژ : با ماساژ عضله و نقاط ماشه ای ، بدن شما ریلکس شده و به از بین رفتن و آزاد شدن نقاط کمک می کند.

کمپرس گرم : مثل سایر موارد در بهبود درد موثر است.

اقدامات فیزیوتراپی اولتراسوند  ،تحریک الکتریکی – لیزر پر توان به بهبود درد و انقباض بسیار کمک می‌کند.

تزریق نقاط ماشه ای : یکی از اقدامات بسیار موثر است ولی قدم اول درمان نیست و بعد از کشش، گرما، ماساژ و اقدامات فیزیوتراپی انجام میشود.

بیماری هابیماری های سیستمیکتریگر پوینت

تریگر گردنتریگرپوینت یا نقاط ماشه ایتشخیص تریگر پوینتدرد نقطه ای پشت کتفدرد نقطه ای در پشتدرد نقطه ای در ستون فقراتدرمان بیماری نقاط ماشه ایسندروم میوفاشیالعلائم درد نقاط ماشه ایعلت درد نقطه ای در کتفعلل بیماری نقاط ماشه ایفیبرومیالژی