احتیاط لازم برای جلوگیری از شکستگی در پوکی استخوان

احتیاط لازم برای جلوگیری از شکستگی در پوکی استخوان

احتیاط لازم برای جلوگیری از شکستگی در پوکی استخوان


اگر دچار پوکی استخوان هستید می دانید که استخوان های شما در معرض شکستگی است و باید به شدت از استخوان های خود مراقبت کنید اما چگونگی و با چه راه هایی؟ در این مقاله شما را با روش های ساده ولی موثر پیشگیری از شکستگی در پوکی اشتخوان آشنا می کنیم.

ورزش کنید : ورزش کردن احتمال افتادن شما را کم می کند. رفلکس های عضلانی شما را سریع تر و عضلاتتان را قوی تر می کند و تعادل شما را افزایش می دهد.

ورزش اثر مستقیم بر استخوان ها دارد. استخوان ها بافتی زنده هستند همانند عضلات که اگر آنها را ورزش ندهید ضعیف می شوند.

با ورزش و تناسب اندام ریسک شکستگی استخوان در مواقع سقوط کاهش می یابد.

ورزش هایی که با نیروی جاذبه زمین به استخوان ها فشار وارد می آورد یا به اصطلاح ورزش های متحمل کننده وزن (Neighr bearing) ، مثل پیاده روی، دویدن آرام، ورزش های قدرتی مثل برداشتن وزنه و ورزش های انعطاف پذیری و تعادلی مثل یوگا و تای چی به شما توصیه می شود.

قبل از شروع ورزش حتما با متخصص طب فیزیکی مشورت کنید چرا که برخی از ورزش ها مثل تنیس برای برخی سنین و افراد مناسب نمی باشد.

کفش مناسب انتخاب کنید: کفش با پاشنه کوتاه، کفی پلاستیکی و قابل انعطاف از انواع چرمی و سفت بهتر است. هم چنین در صورت امکان بهتر است داخل منزل هم از کفش استفاده کنید. پوشیدن جوراب و دمپایی با احتمال لغزش شانس افتادن را افزایش می دهد.

با احتیاط قدم بردارید: وقتی در خارج از منزل راه می روید سعی کنید از سطح مطمئن راه بروید راه رفتن روی چمن خیس یا سطوح برفی احتمال سقوط را افزایش می دهد. اگر به علت بیماری مثل آرتروز در راه رفتن و تعادل مشکل دارید حتما از وسایل کمکی مثل عصا استفاده کنید.

برخی داروها ریسک افتادن را افزایش میدهند: برخی از داروها که پزشکان برای بیماری های مختلف تجویز می کنند ممکن است با ایجاد خواب آلودگی یا کاهش تعادل احتمال افتادن را افزایش دهند. که این داروها شامل :

 • داروهای خواب آور
 • داروهای کنترل کننده فشار خون
 • داروهای ضد افسردگی
 • داروهای ضد تشنج
 • شل کننده عضلانی
 • برخی داروهای قلبی

اگر به دنبال تجویز هر کدام از داروهای فوق دچار اختلال تعادل شدید هرگز دارو را سر خود قطع نکنید و با پزشک خود مشورت کنید.

خانه خود را ایمن کنید: در خانه از نور کافی استفاده کنید نور اتاق خواب، حمام، راهرو، راه پله کافی باشد بالای تخت خود یک چراغ قوه قرار دهید تا در موقع لزوم استفاده کنید.

 • کف پوش های پلاستیکی یا فرش روی کف های صیقلی قرار دهید.
 • سیم های برق یا خطوط تلفن را در مسیر رفت و آمد قرار ندهید.
 • در تمام پله ها دستگیر نصب کنید.
 • در حمام و توالت دستگیره نصب کنید.
 • در کف حمام کفپوش لاستیکی قرار دهید.

مشکلات پزشکی خود را درمان کنید: مثلا اگر مشکل بینایی دارید، مشکل بینایی را رفع کنید، یا مشکل آرتروز دارید که راه رفتن را برای شما مشکل کرده است در پی درمان آن باشید.

حتی با واقدامات احتیاطی برخی شکستگی ها فقط با یک ضربه کوچک یا خم شدن یا حتی سرفه در افرادی که پوکی استخوان شدید دارند اتفاق می‌افتد با این حال بسیاری از خطرات پوکی استخوان و هزینه‌های ناشی از شکستگی با رعایت موارد فوق قابل پیشگیری است.

مراقب پوکی استخوان باشید

امیدواریم با مطالعه دقیق این مقاله بتوانید از شکستگی در پوکی استخوان پیشگیری کنید، شما می توانید با مراجعه به قسمت پوکی استخوان سایت دکتر پریسا یوسف فام اطلاعات جامعی در مورد ورزش های مفید، تغذیه مناسب پوکی استخوان بدست آورید.

بیماری هابیماری های سیستمیکپوکی استخوان

بیماری پوکی استخوانپوکی استخوان