عوارض پوکی استخوان

عوارض پوکی استخوان


پوکی استخوان به خودی خود دردناک نیست ولی در صورت بروز عوارض ، مشکلاتی را برای بیمار و اطرافیان ایجاد می‌کند که با شناخت از این عوارض و نحوه مدیریت و درمان آنها می توان هر چه زودتر به زندگی عادی برگشت، افسردگی و درد به دنبال شکستگی از عوارض پوکی استخوان هستند که در مقاله عوارض پوکی استخوان مورد بررسی قرار می گیرند.

افسردگی بعد از تشخیص پوکی استخوان

بعد از اینکه تشخیص پوکی استخوان داده می شود تصور شما از بدنتان تغییر می کند، فکر می کنید شکننده تر از قبل شده اید، بسیاری از افراد که یک بار دچار شکستگی ناشی از پوکی استخوان می شوند از حرکت کردن هراس دارند و حال باید چه کنیم؟

سعی کنید احساسات و حالات روحی که درک می کنید و دغدغه های ذهنی خود را با یک فرد که بتواند به شما کمک کند در میان بگذارید. خود را تنها احساس نکنید. با افرادی که افرادی که تجربه مشابه شما را داشته‌اند و اکنون زندگی عادی خود را از سر گرفتند صحبت کنید گروه درمانی در این موارد بسیار کمک کننده است.

به تدریج ورزش را شروع کنید. ورزش هم اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد و هم از استرس و افسردگی جلوگیری می کند وقتی ببینید به راحتی و بدون مشکل پیاده روی می کنید احساس قدرت و توانایی به شما منتقل خواهد شد.

از عوارض پوکی استخوان ، درد

علت درد در پوکی استخوان، شکستگی است. محل های شایع شکستگی در پوکی استخوان عبارتند از:

تنه مهره ها، استخوان لگن و مچ دست.

شکستگی مهره : شایع‌ترین علت درد ناشی از پوکی استخوان، شکستگی فشرده مهره می باشد، شکستگی در یک یا چند مهره اتفاق می افتد. اگر شکستگی بسیار جزئی باشد و زمان زیادی از بروز شکستگی گذشته باشد درد زیادی احساس نمی‌شود و به خودی خود بهبود می یابد و شما از وجود چنین شکستگی اطلاع نخواهید داشت مگر در یک گرافی از پشت که پزشکتان این شکستگی را تشخیص خواهد داد.

اما در موارد شکستگی شدید درد ناگهانی در پشت و در ستون فقرات ایجاد میشود که با نشستن بلند شدن یا راه رفتن بدتر شده و با خوابیدن کمی بهتر می شود، در دراز مدت شکستگی ها ی متعدد مهره ها باعث کاهش قد شخص و قامت خمیده یا کیفوز پشتی می شود.

به علت شکننده بودن استخوان ها در پوکی استخوان حرکات روزمره هم گاهی باعث بروز شکستگی می شود. ترمیم استخوان نیازمند زمان است و درد می تواند تا ترمیم کامل و حتی بعد از ترمیم هم ادامه پیدا کند.

اقدامات درمانی برای شکستگی مهره :

دارو درمانی مثل استامینوفن یا داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی

درمان های فیزیکی : کمپرس یخ و کمپرس گرم

استراحت نسبی در اوایل، فیزیوتراپی و شروع برنامه های ورزشی، بریس و ساپورت (که البته در اوایل شکستگی با ثابت نگه داشتن پشت به کاهش درد کمک میکند ولی بستن طولانی مدت باعث تضعیف عضلات می شود)

طب سوزنی – ماساژ درمانی – ورزش های ریلکس کننده مثل یوگا و بیوفیدبک از جمله درمان های فیزیکی هستند.

در صورتی که اقدامات درمانی پاسخ مناسبی نداشتند و شکستگی بسیار شدید بود اقدامات جراحی لازم است.

شکستگی لگن

علائم شامل درد لگن، تورم، عدم توانایی در راه رفتن یا ایستادن به حالت نرمال، کوتاه شدن اندام آسیب دیده

شدت درد متفاوت است، می تواند از یک درد ساده موقع راه رفتن یا عدم توانایی کامل در راه رفتن متغیر باشد.

گاهی استخوان لگن به قدری ضعیف است که در یک راه رفتن معمولی دچار شکستگی ترکه ای شود. که در این حالت فرد میتواند راه برود یا بایستد ولی یک درد مبهم در لگن دارد.

شکستگی مچ دست

افراد در هنگام سقوط و افتادن اغلب دست خود را حائل قرار می دهند و روی زمین میگذارند.

شکستگی مچ دست در این حالت بیشتر اتفاق می‌افتد و با درد و تورم مچ دست و قاعده شست و عدم توانایی در گرفتن اشیا خود را نشان میدهد.

شکستگی لگن و مچ دست نیاز به اقدامات جراحی دارد.

بیماری هابیماری های سیستمیکپوکی استخوان

افسردگیافسردگی بعد از تشخیص پوکی استخواناقدامات درمانی برای شکستگی مهرهبیماری پوکی استخوانپوکی استخوانشکستگی لگنشکستگی مچ دستکیفوزلگنمچ دست