عامل مضر برای استخوان

عامل مضر برای استخوان


در بحث پوکی استخوان عوامل مفید و مضر برای استخوان مورد بررسی قرار میگیرد عوامل مفید که شامل ورزش و تغذیه مناسب است در مقالات مربوطه مورد بحث قرار گرفته است. اکنون شما را با ۱۰ عامل مضر برای استخوان آشنا می کنیم.

تغییر سبک زندگی برای پیشگیری از پوکی استخوان

1- نمک زیاد رژیم غذایی : نمک دفع کلسیم را افزایش میدهد.

2- تماشای طولانی تلویزیون : نمونه ای از بی حرکتی است که هیچ گونه فشاری بر استخوان ها وارد نمی شود ورزش با ایجاد فشار بر استخوان ها باعث قوی شدن آنها می‌شود.

3- دوچرخه سواری طولانی : در دوچرخه سواری و پدال زدن سیستم قلبی عروقی قوی می‌شود اما استخوان چی؟ چون در دوچرخه سواری وزن بدن روی استخوان ها نیست و فشاری بر استخوان ها وارد می شود بر خلاف راه رفتن و دویدن که فشار روی استخوان ها است باعث تقویت استخوان‌ها نمی‌شود، اگر دوچرخه سوار حرفه ای هستید ساعت‌هایی را در روز به ورزش های تحمل کننده وزن بدن مثل تنیس یا پیاده روی بپردازید تا از استخوان های قوی برخوردار شوید.

4- اقامت طولانی در محل های تاریک و بدون نور آفتاب : بدن در برابر نور آفتاب ویتامین دی می سازد در طول هفته چند بار به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در مقابل نور آفتاب قرار بگیرید ولی بیش از حد این کار را انجام ندهید چرا که قرار گرفتن بیش از حد در برابر نور آفتاب می تواند زمینه ساز سرطان پوست شود، از مکمل‌های ویتامین دی هم می توانید استفاده کنید.

5- الکل : الکل با اختلال در جذب کلسیم می‌تواند زمینه‌ساز کاهش تراکم استخوان ها شود.

6- مصرف نوشابه و چای و قهوه : موارد گفته شده اگر به مقدار زیاد میل شود می تواند باعث پوکی استخوان گردد.

7- سیگار : افراد سیگاری در معرض شکستگی و ترمیم …. مرحله‌ای شکستگی هستند.

8- داروهای مصرفی که در طولانی مدت اثر منفی بر استخوان ها دارند : مثل داروهای ضد تشنج ،کورتون و داروهای تیروئید.

9- لاغری زیاد : اندکس توده بدن زیر 18/5 لاغری شدید محسوب می‌شود و این افراد در معرض پوکی استخوان و شکستگی هستند، باید علت لاغری بررسی شود و با تغذیه و ورزش جبران گردد.

10- سقوط و افتادن : با گذشت سن افتادن فرد بسیار خطرناک است و اگر فرد دچار پوکی استخوان باشد احتمال شکستگی با سقوط بسیار بالا است، از طرفی استخوان شکسته شده زمان زیادی برای ترمیم نیاز دارد که بسیاری از افراد بعد از این مراحل هرگز به شرایط قبلی زندگی خود برنمی گردند.

راه رفتن آهسته در منزل – استفاده از دستگیره در حمام و راه پله از جمله موارد پیشگیری کننده سقوط هستند.

بیماری هابیماری های سیستمیکپوکی استخوان

بیماری پوکی استخوانپوکی استخوانپیشگیری از پوکی استخوانعوامل پوکی استخوانعوامل موثر بر پوکی استخوان