آرتروز کمری چیست

آرتروز کمری چیست


آرتروز کمری چیست ؟ دکتر پریسا یوسف فام به این سئوال پرتکرار کاربران پاسخ داده اند: آرتروز یک مشکل شایع در ستون فقرات کمری است که می تواند باعث علائم زیادی شود. آرتروز کمر و ستون فقرات یک مشکل شایع در بین بیماران مسن بوده ولی ممکن است در بین همه رده های سنی مشاهده گردد. در ادامه مقاله آرتروز ستون فقرات با علائم و تشخیص این بیماری آشنا خواهیم شد.

مهره های ستون فقرات در سه نقطه به یکدیگر متصل می شوند:

اول، در جلوی نخاع، مهره ها به وسیله ی یک دیسک بالش مانند به یکدیگر متصل شده اند. دوم، در پشت نخاع، مهره ها به وسیله ی دو مفصل کوچک به نام مفاصل فاست به یکدیگر متصل اند. این مفاصل فاست به کمک دیسک بین مهره ای باعث حرکات ستون فقرات می شوند (مانند خم شدن به جلو و عقب و یا چرخیدن به طرفین). آرتروز یا اسپوندیلوز به معنی استحاله و تخریب این سه منطقه اتصال درسطح جسم مهره ها و مفاص متصل کننده مهره ها یا فاست دیده می شود. هرگونه انحراف و انحناء ستون فقرات (اسکولیوز) موجب توزیع نامتناسب فشار به مفاصل شده و در پیشرفت آرتروز موثر است.

شایع ترین نوع آرتروز ستون فقرات ، استئوآرتریت یا آرتروز دژنراتیو (آرتروز ناشی از استحاله) می باشد. با ابتلا مفاصل ستون فقرات به آرتروز حرکت مهره ها دچار خشکی و درد ناک می شوند.

علائم آرتروز ستون فقرات

آرتروز ستون فقرات کمری معمولا باعث درد محوری در فقرات شده و این درد به خصوص در اوایل صبح و هنگام بیدار شدن از خواب احساس می شود و با گذشت زمان تخفیف می یابد. فعالیت های طولانی و یا سنگین باعث تشدید علائم آرتروز ستون فقرات می شوند. با پیشرفت آرتروز زوائد استخوانی ریز (استئوفیت ها) تشکیل  و گسترش یافته و در صورت پیشرفت زاوئد در داخل کانال ریشه های عصبی را تحت فشار و تحریک قرار داده که موجب دردهای انتشاری نظیر دردهای سیاتیکی در اندام ها می گردند و لذا بیماران علائم تنگی کانال را تجربه خواهند کرد.

آرتروز ستون فقرات

آرتروز ستون فقرات

علل آرتروز ستون فقرات

  • سن : از دهه چهارم زندگی به بعد شایعتر است.
  • جنس : ابتلا به آرتروز در میان زنان حدود دو برابر مردان است.
  • آسیب : مانند جراحات به جای مانده ناشی از تصادف، حوادث ورزشی و یا آسیب های شغلی
  • وراثت : احتمال به ارث بردن بدشکلی های مفاصل و نقص در غضروف ها وجود دارد.
  • اضافه وزن : وزن بیش از اندازه باعث فشار به مفاصل می شود.

تشخیص آرتروز ستون فقرات

معاینه فیزیکی و بررسی رفلکس عضلات و بررسی تعادل و راه رفتن بیمار حائز اهمیت زیادی است.

آزمایش‌های تصویربرداری

آزمایش های تصویربرداری اطلاعات کاملی از نظر بررسی مشکلات ساختمانی مهره ها و نخاع و آرتروز در اختیار پزشک می گذارد که شامل :

پرتونگاری ساده کمر : جهت بررسی عفونت یا توده استخوانی و تغییر قوس مهره ها و نیز زوائد استئوفیتی در مهره ها است.

سی تی اسکن : چنانچه مشکلات فوق در گرافی ساده مطرح باشد جهت بررسی دقیق تر می توان از سی تی اسکن استفاده کرد.

ام.آر.آی : جهت بررسی بافت های نرم از جمله دیسک ها ، رباط ها ، نخاع و اعصاب نخاعی استفاده می گردد.

تست عملکرد عصب و عضله

تست عملکرد عصب و عضله یا همان نوار عصب و عضله به منظور تعیین شیوه انتقال صحیح پیام ها ی عصبی و کارکرد فیزیولوژیکی اعصاب استفاده میشود که شامل دو قسمت اولیه بررسی قدرت و سلامت ماهیچه و ثانویه بررسی سرعت هدایت پیام عصبی و وجود احتمال تحریک یا تخریب عصبی می باشد.

راههای درمان آرتروز ستون فقرات

پس از بررسی های لازم با توجه به شرایط بیمار، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی راههای درمان آرتروز ستون فقرات را به بیمار توضیح و پیشنهاد خواهد، که این روش های درمانی در یک مقاله جداگانه به زودی در سایت قرار خواهد گرفت.

بیماری هاستون فقرات

آرتروزآرتروز دژنراتیوآرتروز کمری چیستاستئوآرتریتتشخیص آرتروز ستون فقراتراههای درمان آرتروز ستون فقراتعلائم آرتروز ستون فقراتعلل آرتروز ستون فقرات