شناخت انواع کمردرد و راه های درمان آن

شناخت انواع کمردرد و راه های درمان آن

شناخت انواع کمردرد و راه های درمان آن


آیا شما از جمله افرادی هستید که دچار کمردرد شده اید و به دنبال راه حل درمانی می‌گردید. در این مقاله دکتر پریسا یوسف فام متخصص طب فیزیکی و توانبخشی توصیه هایی برای شما دارند که می تواند در درمان کمردرد شما کمک کننده باشد، توجه داشته باشید که اولین پیشنهاد طب فیزیکی و توانبخشی پیشگیری از ابتلا به کمر درد از طریق سبک زندگی سالم است.

چند حالت شایع کمردرد را باهم مرور می‌کنیم:

  1. درد ناگهانی کمر به صورت اسپاسم کمر ، مانع حرکات خم و راست شدن بیمار میشود ولی به جایی تیر نمی کشد.
  2. دردی که از کمر یا اطراف باسن شروع میشود به سمت اندام تحتانی تیر میکشد و باعث سفتی عضلات پشت ساق پا می شود و گاهی با بی حسی و گزگز شدن انگشتان پا همراه است و در اصطلاح عامیانه به درد سیاتیک معروف است.
  3. درد کمر روزمره که از مدتها پیش شروع شده ، در افراد کارمند و افرادی که فعالیت ورزشی زیادی ندارند گاهگاه، کم و زیاد می‌شود و به جایی تیر نمی کشد و بی حسی هم ندارد.

شما جزو کدام گروه هستید؟

گروه اول این کمر درد به دنبال حرکات ناگهانی یا فشار زیاد به کمر ایجاد می‌شود و به علت اسپاسم ناگهانی عضلات کمر یا اختلال در مفاصل کنار مهره ای کمر یا مفاصل فاست ایجاد میشود.

استراحت در شروع کمر درد ، کمپرس سرد و گرم داروی ضد اسپاسم و در مواردی درمان های دستی توسط متخصصین طب فیزیکی به بهبود درد کمر کمک می کند در این موارد معمولا اقدام پاراکلینیک جز در موارد خاص لازم نمی باشد.

گروه دوم کمر درد ناشی از دیسک یا سیاتیک : دیسک کمر به دنبال آرتروز مهره ای کمری یا فشار چرخشی یا خم شونده زیاد به مهره کمر از اطراف مهره ها به بیرون میزند و به عصبی که از نخاع می آید و از سوراخ بین مهره ای خارج می شود و به سمت اندام تحتانی میرود فشار می آورد و با این مکانیسم باعث درد ارجاعی به پا و گزگز و بی حسی پا می شود.

در این گروه انجام ام آر آی برای بررسی وضعیت دیسک کمر و کانال نخاعی مورد نیاز است.

تست نوار عصب و عضله برای بررسی درگیری عصب های کمری شدت آسیب حاد یا مزمن بودن ضایع و نوع آسیب کمک کننده است.

معاینه بالینی اهمیت زیادی در تعیین برنامه ریزی درمانی دارد.

درمان های دیسک کمر

رعایت نکات فیزیکی مثل استراحت نسبی جلوگیری از خم شدن و چرخش ناگهانی جلوگیری از ایستادن و نشستن طولانی مدت بلند کردن اجسام سنگین و در کل تغییر شیوه و سبک زندگی از اقدامات اولیه برای درمان دیسک کمر است.

درمان های دارویی مثل کورتون ، ضد التهاب ، ضد درد ، ضد اسپاسم

ورزش درمانی – فیزیوتراپی – لیزر درمانی – طب سوزنی

آب درمانی – درمان های دستی – تزریق در نقاط درد و عضلات دردناک

اخیراً روش های تزریقی اپیدورال اطراف دیسک جزء مفیدترین درمان ها شناخته شده است.

مواردی که امکان دارد جراحی برای دیسک مطرح شوند عبارتند از:

درد مقاوم به درمان – نقایص عملکردی و نورولوژیک پیشرونده ، مثل ضعف عضلانی که در معاینه توسط پزشک مشخص میشود و مواردی که بیمار دچار بی اختیاری ادراری و مدفوع شده است.

گروه سوم شایعترین نوع کمردرد است که به کمردرد روزمره معروف است و همه این کمر درد را تجربه کرده اند و علت آن پوزیشن نامناسب ، کار طولانی پشت میز کار ، کار با کامپیوتر ، عدم داشتن فعالیت ورزشی مداوم، سیگار و… ایجاد میشود، در این نوع کمردرد تاکید بر پیشگیری آموزش حرکات ورزشی و تغییر شیوه زندگی است.

بیماری هاکمر

انواع کمر دردانواع کمردرد در مرداندرد پایین کمر هنگام نشستندرد کمردرد کمر هنگام برخاستندرمان کمر درددرمان های دیسک کمردیسک کمرعلت کمردرد هنگام ایستادنکمر دردکمردرد در زنانکمردرد روزمره