ده راهکار طب فیزیکی برای کاهش کمردرد بارداری

کمردرد بارداری و درمان های طب فیزیکی

کمردرد بارداری و درمان های طب فیزیکی


کمردرد بارداری یکی از مشکلات شایع در خانم های باردار است و به دنبال راه های درمان این مشکل می گردند. سعی می کنیم در این مطلب کوتاه به شما خانم باردار کمک کنیم تا دوران بدون دردی را سپری کنید پس با مقاله ده راهکار طب فیزیکی برای کاهش کمردرد بارداری همراه ما باشید.

کمردرد بارداری از کی شروع میشه

کمردرد در ماه پنجم بارداری شروع میشه ، یا از سه ماهگی ! شاید هم از سه ماه سوم ؟

کمردرد در بارداری  میتواند در هر سنی از بارداری شروع شود ولی اغلب با رشد جنین بیشتر شده و در 36 هفتگی به پیک خود می رسد و تا 3 ماه بعد از بارداری برطرف می شود.

علل کمردرد بارداری :

جابجایی مرکز ثقل بدن به قدام – تولید هورمون های شل کننده – اضافه وزن – وضعیت قرار گیری نادرست

درچه افرادی امکان ایجاد کمردرد بیشتر است؟

سابقه کمردرد قبل از حاملگی، سابقه کمردرد در حاملگی های قبلی ، سابقه کمردرد در دوران قاعدگی

ده راهکار برای کاهش کمردرد دوران بارداری :

کمردرد به طور کامل قابل پیشگیری نیست ولی می توان با استفاده از روش های زیر شدت و دفعات کمردرد را کاهش داد.

1- گرما : از کیسه آب گرم (با دمای ولرم نه داغ) روی کمر درمواقع کمردرد و یا بعد از فعالیت خسته کننده مثل ایستادن طولانی استفاده کنید.

 2- ماساژ مرتب : باعث تحریک اعصاب محیطی و شل شدن عضلات درگیر در کمردرد می شود. ماساژ روزانه حداقل دو بار با  پمادهای نرم کننده بعد از گرم کردن باعث آرامش شما میشود.

3- درمان های فیزیکی و فیزیوتراپی : درمان های دستی و حرکات خاص روی مهره های کمر و استخوان های لگن ، آموزش ورزش های تقویتی کمر و کشش پشت ساق  یکی از اقدامات درمانی است. همچنین آموزش نحوه ایستادن ، راه رفتن ، نشستن و خوابیدن برای شما مفید است.

4- طب سوزنی : طب سوزنی به مسیرهای انرژی در بدن معتقد است و با استفاده از این روش، مسیرهای بلوک شده انرژی آزاد شده و نه تنها برای کمردرد بلکه برای تهوع استفراغ های دوران باداری بسیار مفید می باشد.

5- یوگا : با کاهش تون عضلانی و کاهش فشار بر روی اعصاب محیطی و عضلات باعث کاهش درد می شود.

6- مدیتیشن : یا تلاش برای آرامش و تمرکز همراه با دم و بازدم های عمیق در حالت نشسته یا خوابیده و تمرکز روی شل سازی عضلات و در نهایت ریلکسیشن کلی بدن در دوران بارداری برای کاهش گرفتکی های عضلانی، بهبود وضعیت تنفسی و کاهش استرس و افسردگی کمک کننده است.

مدیتیشن در دوران بارداری

مدیتیشن در دوران بارداری

7- شنا : در مقالات اخیر شنا برای خانم های باردار بسیار توصیه شده است. از آنجایی که شما در آب بی وزن هستید، فشار از روی عضلات، مهره ها دست و پا برداشته شده و با حرکات شنا بخصوص کرال سینه عضلات تقویت میشوند اگر حاملگی پر خطری دارید با متخصص زنان خود در این زمینه  مشورت کنید.

8- خوابیدن درست واستفاده از بالش های مخصوص : در بارداری از  طاقباز خوابیدن به علت فشار جنین روی شریان های شکم اجتناب کنید. معمولا مدل خوابیدن به پهلوی چپ مورد قبول میباشد. لذا استفاده از یک بالشت بین زانوها ، یکی زیر شکم و یکی پشت کمر میتواند باعث خوابیدن راحت و بدون درد شما در طول شب شود. عکس تشک بارداری که نقاط فشار را پوشش میدهند در ادامه قرار داده شده است.

عکس تشک بارداری

عکس تشک بارداری

9- کمربند یا شکم بند حاملگی : هرچند در مطالعات اخیر تاثیر کمربند در جلوگیری از کمردرد بارداری کمرنگ شده است  ولی برای مادرانی با جنین درشت و در اواخر بارداری میتواند از فشار وارده به کمر جلوگیری کند.

10- کفش مناسب : کفشهای با پاشنه بلند باعث افزایش قوس کمری میشوند و برای شما که با جلو امدن شکم مرکز ثقلتان جابجا شده است حفظ تعادل بسیار مهم است. در کفش با پاشنه بلند این تعادل حفظ  نمیشود بنابراین سعی کنید در این دوران،  کفش با پاشنه  کوتاه و مناسب بپوشید.

آموزش تصویری ورزش در دوران بارداری

ورزش های دوران بارداری از اهمیت ویژه ای برای مادر و جنین برخوردار هستند برهمین اساس در ادامه ورزش های مفید کمردرد بارداری را برای شما در این مقاله بصورت تصویری قرار داده ایم.

بیماری هاکمر

آموزش تصویری ورزش در دوران بارداریبارداریدردکمردرمان کمر درد در بارداریعکس تشک بارداریکمردردکمردرد بارداریکمردرد بارداری از کی شروع میشهکمردرد در ماه پنجم بارداریورزش دوران بارداری