هفت علت درد کمر در خانم ها

علت درد کمر در خانم ها

علت درد کمر در خانم ها


اغلب تمام افراد درد کمر را در زندگی خود تجربه کرده اند چه مردان و چه زنان، افرادی که کار زیادی با کامپیوتر انجام میدهند، کارگران کارمندان، خانم های خانه دار، همه با این مشکل روبرو شده اند در مقاله هفت علت درد کمر در خانم ها سعی داریم نگاه جامع‌تری به علت درد کمر در خانم ها داشته باشیم.

احساس درد در قسمت تحتانی ستون فقرات یا قسمت کمری همیشه به علت درگیری مهره ها و مشکلات عضله ای نیست بلکه ایجاد مشکلات داخلی مثلاً درد رحم و تخمدان ها کلیه ها می تواند علت درد پایین کمر باشد.

دردهای لگن خانم ها بیشتر از آقایان است که می‌تواند به علت مسائل هورمونی در طول زندگی باشد پس به بررسی کمردرد در خانم ها می پردازیم.

خوب، خانم های محترم علل شایع کمردرد را می شناسید؟

درد دنبالچه یا کوسیکس (coccydynia)

درد استخوان انتهای ستون فقرات یا دنبالچه در نشستن و هر حالتی که تحت فشار قرار بگیرد باعث ایجاد کمردرد شدید می شود. شیوع این درد در زنان ۵ برابر مردان است، درد دنبالچه می تواند به دنبال افتادن روی باسن، نشستن طولانی مدت در جای سفت و علل دیگر ایجاد شود.

توده های رحم

فیبروم یا تودهای رحمی معمولا تودهای خوش خیم هستند و اغلب به خودی خود درد خاصی ندارد. با وجود این برخی از انواع این توده ها ممکن است بر روی اعصاب اطراف فشار بیاورد و باعث ایجاد کمردرد شوند.

بیرون زدگی دیسک کمر

با افزایش سن، فعالیت‌های سنگین، بی‌تحرکی و علل دیگر دیسک کمر از بین مهره های کمری به بیرون زده می شود و با فشار روی اعصاب کمری باعث ایجاد کمردرد و درد انتشاری به لگن و اندام تحتانی می‌شود که در مقالات مربوط کامل توضیح داده شده است.

توده های تخمدان

همانند توده های رحم توده های تخمدان با رشد خود می توانند روی اعصاب لگنی فشار آورده و باعث درد کمر شود، همچنین تخمدان گاهی چرخش یا به اصطلاح تورشن پیدا می کند و یا کیست ها دچار پارگی میشوند و باعث درد شدید لگن و پایین کمر میشود، تودهای بدخیم می‌توانند با انتشار به بافت های اطراف مثل مهره‌های کمری باعث ایجاد کمر درد شوند.

سنگ کلیه

با تشکیل در کلیه و مجاری ادرار و مثانه باعث ایجاد حملات درد شدید در لگن ، پهلوها و پایین کمر میشود.

اندومتریوز

در واقع بافت های رحمی نابجا هستند که می‌توانند در حفره لگن منتشر شود، در اطراف تخمدان ها لوله های رحمی، حتی روده ها و باعث علائم درد شدید در قاعدگی، خونریزی نابجا و درد شکمی و کمر درد شود.

استئوپروز یا پوکی استخوان

در خانمها به دنبال تغییرات هورمونی در یائسگی ریسک پوکی استخوان افزایش می یابد و کاهش دانستیه استخوان ها در تمام استخوانهای بدن به ویژه در ستون فقرات ایجاد می شود، شکستگی های ستون فقرات می تواند بدون علت خاصی در پوکی استخوان ایجاد شود و درد شدیدی درد ناحیه پشتی بین دو کتف در ناحیه کمر ایجاد کند.

کمردردهایی که حتماً باید جدی تلقی شود:

  • کمردردهای زیر ۱۸ سالگی و بالای ۵۰ سالگی
  • کمر درد با تب – کاهش وزن – تعریق شبانه
  • اگر سابقه مصرف کورتون دارید.
  • کمردرد هایی که به دنبال ضربه و تروما ایجاد شود.
  • کمر درد هایی که در حالت خوابیده یا شب ها بدتر میشود
  • کمر درد هایی که به دنبال عفونت باکتریایی ایجاد شده است.
  • کمر درد هایی که با ضعف عضله در پا همراه است.

در موارد فوق هر چه سریع‌تر برای بررسی علت کمردرد و روش های درمانی آن به متخصص مراجعه کنید.

پیش از این در مقاله شناخت انواع کمردرد و راه های درمان آن بصورت کلی موضوع کمردرد پرداخته ایم در مقاله هفت علت درد کمر در خانم ها سعی شده است کمردردهای شایع در بانوان پرداخته شود.

با تشکر دکتر پریسا یوسف فام متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

مشاوره رایگاه با دکتر یوسف فام

سوال خود را برای دکتر پریسا یوسف فام متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ارسال کنید.

ساعت کار دکتر پریسا یوسف فام

بیماری هاکمر

انواع کمردرددرددرد دنبالچهدرد کمردیسک کمرعلت کمردرد در دختراعلت کمردرد در زنان باردارعلت کمردرد ناگهانی در زنانکمرکمردردکیست تخمدان و کمر درد