شب بخیر به گردن درد

شب بخیر به گردن درد


صبح ها با گردن درد از خواب بیدار می شوم، چه کار کنم؟ زندگی روزمره و خواب شبانه ممکن است به گردن شما فشار آورد ممکن است در حین خواب پوزیشن نامناسب داشته باشید که باعث خسته شدن عضلات گردنتان شود. در مقاله شب بخیر به گردن درد به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

آگاهی از وضعیت های مناسب خوابیدن و نوع بالش درد گردن را کاهش میدهد.

مناسب ترین حالت های خواب در افراد به دو حالت است یا به پشت و یا به پهلو

اگر به پشت می خوابید:

اگر به پشت می خوابید از بالشی استفاده کنید که گودی گردن را کامل پوشش دهد و در عوض قسمت نازکی برای قرار گرفتن سرد داشته باشد برای این کار می‌توانید از یک رول حوله ای برای انحنای گردن خود استفاده کنید یا بالشی انتخاب کنید که قسمت محافظ گردن داشته باشد.

بالش های پر بسیار مناسب هستند چون نرم اند و فشار بر روی این بالش ها قسمت زیر سر را پهن کرده و قسمت مربوط به قوس گردن ضخیم می‌ماند و مانند محافظی گردن را در بر می گیرد که البته این بالش ها را باید سالیانه تعویض کرد.

از بالش های سفت و سخت و بلند پرهیز کنید چون گردن را در طول شب در حالت خم شده نگه می‌دارد که باعث سفتی عضلات گردن شده و در طول روز درد گردن ایجاد می کند.

در مسافرت با وسایل نقلیه مثل هواپیما قطار یا اتومبیل یا تماشای طولانی تلویزیون از بالش های به اصطلاح سفری یا نعل اسبی شکل استفاده کنید که از افتادن گردن به دو سمت و حرکت ناگهانی گردن جلوگیری می کند.

این بالش ها نباید زیاد بزرگ باشد چون در این صورت باعث انحراف بیش از حد سر به سمت جلو می شود.

اگر به پهلو می خوابید:

اگر به پهلو می خوابید مهره گردن خود را در خط صاف قرار دهید این کار با بالشی که قسمت گردنی ضخیم تر از قسمت سری داشته باشد امکان پذیر است.
علاوه بر وضعیت خوابیدن و بالش کیفیت خواب هم بر دردهای عضلانی اسکلتی موثر است.

در یک مطالعه دردهای عضلانی اسکلتی را در 4140 مرد و زن با و بدون مشکلات خواب بررسی کردند مشکلات خواب شامل موارد زیر است:

مشکل در به خواب رفتن بیدار شدن خواب در اوایل صبح و خواب نیمروز افرادی که مشکلات خواب را داشتند نسبت به افراد زمان بیشتری در معرض دردهای عضلانی بودند.

اختلالات خواب باعث اختلال در آرامش عضلات است که در طی خواب نرمال انتظار داریم عضلات نیز استراحت کند، از طرفی درد گردن خود می‌تواند باعث اختلال خواب شود و پس با درمان درد گردن این چرخه معیوب را می توان از بین برد.

طرز صحیح قرار گرفتن گردن روی بالش

طرز صحیح قرار گرفتن گردن روی بالش

چند توصیه برای کاهش گردن درد

  • بعد از بیدار شدن از خواب به صورت بسیار آرام گردن خود را در جهات مختلف کشش دهید.
  • کمپرس گرم و سرد روی گردن قرار دهید.
  • در صورتی که با اقدامات فوق همچنان در هنگام بیداری از خواب درد گردن دارید به پزشک متخصص طب فیزیکی مراجعه کنید.

بیماری هاگردن

اصول خوابیدن صحیحبهترین روش خوابیدن برای گردن دردخوابدرد گردنطرز صحیح خوابیدن برای دیسک گردنطرز صحیح قرار گرفتن گردنگردنگردن درد