تاریخچه رشته طب فیزیکی و توانبخشی در ایران

رشته طب فیزیکی و توانبخشی

رشته طب فیزیکی و توانبخشی


پیش از این در مطلب رشته طب فیزیکی و توانبخشی به معرفی این رشته تخصصی پزشکی پرداخته ایم و با اهمیت آن آشنا شده اید، در این مقاله تاریخچه رشته طب فیزیکی و توانبخشی در ایران را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

رشته طب فیزیکی و توانبخشی در ایران

تاریخچه رشته طب فیزیکی و توانبخشی در ایران به شروع جنگ تحمیلی و نیاز شدید جامعه به خدمات تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی برمی گردد.

اولین دوره دستیاری تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی در سال 1361 در دانشگاه علوم پزشکی شیراز راه اندازی شد و تدریجا با فارغ التحصیل شدن متخصصان این رشته از دانشگاه شیراز و با توجه به سوابق موجود در مراکز درمانی ارتش جمهوری اسلامی ایران در سال 1371 دومین دوره دستیاری در دانشگاه علوم پزشکی ارتش راه اندازی گردید.

در نهایت دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال 1373 و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال 1375 نیز شروع به پذیرش دستیار تخصصی نمودند. سپس دانشگاه علوم پزشکی ایران ، دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا… و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز فعالیت خود را آغاز نمودند و شروع به پذیرش دستیار تخصصی کردند. حیطه های عملکرد این رشته در ایران در حال حاضر در سه موضوع شناخته شده است.

  • حیطه درمانی شامل انواع اقدامات مرتبط با پیشگیری و درمان ضایعات و بیماری های اسکلتی و عضلانی اعم از دارو درمانی، اداره کلینیک های درد، تجویز ورزش های درمانی، ارتز و پروتز و… می باشد.
  • حیطه توانبخشی شامل هدایت و رهبری و تجوبز اقدامات توانبخشی بیماران مبتلا به ضایعات و بیماری های ناتوان کننده شامل بیماریهای عصبی، اسکلتی، عضلانی و بیماری های قلبی و عروقی و ریوی می باشد.
  • حیطه تشخیصی شامل انواع روش های الکترودیاگنوز محیطی و مرکزی شامل EMG-NCS و انواع Evoked potentials می باشد.

فعالیت های صنفی این رشته از قبل از انقلاب اسلامی به صورت تشکیل انجمن طب فیزیکی و توان بخشی ایران در سال 1352 شروع و مجددا دوره جدید انجمن از سال 1372 شروع به فعالیت کرد و در حال حاضر با بیش از 300 فارغ التحصیل و بیش از 60 دستیار به فعالیت خود ادامه می دهد.

بورد تخصصی این رشته از سال 1361 در شورای آموزشی پزشکی و تخصصی تشکیل گردید.

در مطلب بعدی برای علاقه مندان  تحصیل در رشته طب فیزیکی تاریخچه رشته طب فیزیکی و توانبخشی در جهان را قرار خواهیم داد.

خدمات

تاریخچه رشته طب فیزیکی و توانبخشیتحصیل در رشته طب فیزیکیرشته طب فیزیکی و توانبخشیطب فیزیکی و توانبخشیمتخصص طب فیزیکی و توانبخشی در غرب تهران