مزایای پی آر پی و هر آنچه در این باره باید بدانید

پی آر پی زانو

پی آر پی زانو


درمان با پلاسمای غنی از پلاکت Platelet-rich plasma یا prp روشی است که در آن از خون خود فرد برای بهبود غضروف ، تاندون و لیگامان های آسیب دیده استفاده میشود. درمان با پی آر پی روش نوین درمانی است که در این مقاله شرح خواهیم کرد.

استفاده از prp در سال های اخیر برای انواع مشکلات عضلانی اسکلتی بسیار رایج شده است. طبق تحقیقات بیماری هایی که از این روش سود می‌برند عبارتند از:

 • آرتروز زانو
 • پارگی رباط های زانو
 • التهاب آرنج یا تنیس البو
 • آسیب تاندون ها آشیل
 • خار پاشنه
 • بیماری های شانه و انواع آسیب های ورزشی

پی آر پی به چه روشی اثر می کند

پی آر پی همان پلاسمای خون است که غلظت پلاکت بالایی نسبت به خون معمولی دارد. پلاکت ها فاکتورهایی دارند به نام فاکتورهای رشد که باعث ترمیم و بازسازی بافت های آسیب دیده می شود. تکثیر سلول ها را در ناحیه افزایش می دهد و باعث کلاژن سازی می شود.

نحوه انجام پی آر پی چگونه است

برای تهیه پلاسمای غنی از پلاکت یا همان prp ابتدا حدود ۳۰ میلی لیتر از خون بیمار گرفته می شود و در دستگاه سانتریفوژ قرار داده می‌شود و با این پروسه پلاسمای ای که غلظت پلاکت حدود ۵ برابر خون طبیعی دارد به دست می آید این پلاسما در سرنگ کشیده می شود و مثل سایر تزریقات تخصصی داخل مفصل در ناحیه مورد نظر که می تواند زانو ، شانه ، آرنج ، پاشنه پا و… باشد تحت هدایت اولتراسونوگرافی تزریق میشود.

مزایای پی آر پی

مزایای پی آر پی

آیا تزریق prp دردناک است

تزریق پی آر پی همانند سایر تزریقات تخصصی داخل مفصل با ورود سوزن به بافت می باشد که در ابتدای ورود سوزن دردی توسط بیمار حس میشود در تزریق پی آر پی در چند روز اول بعد از تزریق درد بیمار تشدید می یابد اما با گذشت هر روز شدت درد کاهش می یابد.

تعداد جلسات تزریق پی آر پی چگونه است

معمولاً تعداد دفعات تزریق بنا به نظر پزشک متخصص شما می باشد و می تواند ۲ الی ۳ بار تزریق به فاصله دو هفته تا یک ماه باشد.

مراقبت های بعد از تزریق پی آر پی

بسته به محل تزریق prp توصیه های بعد از انجام prp متفاوت است اگر پی آر پی زانو انجام شده باشد معمولاً توصیه به استراحت کامل تا دو روز بعد می شود. برهمین اساس پی آر پی زانو هم توصیه های خود را دارد که پزشک متخصص به شما خواهد گفت.

استفاده از کمپرس یخ در چند روز اول در تمام تزریق های داخل مفصلی مفید است و مانع تورم ناحیه می‌شود و از درد محل تزریق می کاهد.

داروهای ضد درد مثل استامینوفن هم برای کاهش درد توصیه می شود.

عوارض پی آر پی چه مواردی میباشد

با توجه به تزریق داخل مفصل یا بافت نرم در صورت عدم رعایت شرایط استریل مثل تمام انواع تزریق ها احتمال ایجاد عفونت وجود دارد که البته تزریقات متخصص داخل مفصل تحت شرایط کاملا استریل انجام می گردد و کیت های مورد استفاده برای این کار یک بار مصرف می باشند.

مورد دوم افزایش درد و ایجاد التهاب ناحیه تزریق می باشد که ممکن است بیمار را نگران کند ولی باید یادآور شویم که اساس این کار یک فرایند التهابی است و با گذشت زمان بهبود خواهد یافت.

در چه کسانی نمی توان پی آر پی انجام داد

تزریق پی آر پی برای افراد زیر توصیه نمی شود.

 • تزریق prp برای افرادی که اختلالات خونریزی دهنده دارند
 • پلاکت زیر ۵۰ هزار دارند
 • افرادی که داروهای ضد انعقاد خون استفاده می کنند
 • افراد مبتلا به سرطان
 • عفونت فعال در محل
 • زنان باردار

تزریق پی آر پیخدمات

Platelet-rich plasmaprpآیا تزریق prp دردناک استپی آر پی زانوپی آر پی شانهتعداد جلسات تزریق پی آر پیعوارض پی آر پیمراقبت های بعد از تزریق پی آر پینحوه انجام پی آر پی چگونه است