طب سوزنی چیست و چه تاثیری دارد

طب سوزنی چیست و چه تاثیری دارد

طب سوزنی چیست و چه تاثیری دارد


طب سوزنی یک نوع روش درمانی است که در آن از سوزن های ریزی که بر روی پوست فرد قرار می گیرد استفاده می شود. براساس تحقیقات اثر طب سوزنی در کاهش درد قابل توجه است اما در سایر زمینه های پزشکی مورد بحث می باشد.

طب سنتی چینی معتقد است سلامت نتیجه تعادل بین نیروی یین و یانگ در بدن است این که یک نوع نیروی حیاتی در بدن به نام چی را توضیح می‌دهد، که گفته میشود چی از طریق مسیرهایی در بدن جریان است که این مسیرها را مریدین می نامند. این انرژی در این نقطه از طریق ۳۵۰ نقاط طب سوزنی در بدن قابل دسترسی است.

با قرار دادن سوزن در این نقاط با ترکیب مناسب جریان انرژی در طول این مسیر ها و در کل بدن به تعادل می‌رسد.

از نظر علمی شواهد قطعی برای اثبات اثر این نقاط و مسیرها جود ندارد ولی در طی مطالعاتی گفته شده که این نقاط مکان هایی هستند که اعصاب ماهیچه ها و بافت همبند می توانند تحریک شوند، تحریک جریان خون را افزایش میدهد و مواد ضد درد فعال می شود و از این طریق می‌تواند به کاهش درد در بدن کمک کند.

موارد استفاده از طب سوزنی

بیشتر در درمان درد استفاده میشود مثل:

 • کمر درد
 • گردن درد
 • آرتروز زانو درد
 • سردرد و میگرن
نقاط طب سوزنی

نقاط طب سوزنی

سازمان بهداشت جهانی اثر طب سوزنی را در یکسری از بیماری ها به اثبات رسانده است :

 • فشار خون بالا و پایین
 • تهوع استفراغ ناشی از شیمی درمانی
 • زخم معده
 • رینیت آلرژیک
 • آرتریت روماتوئید
 • آرنج تنیس بازان
 • فیبرومیالژی
 • درد ستون فقرات
 • گرفتگی های عضلات گردن و…

روش انجام طب سوزنی

پزشک بعد از ارزیابی و شرح حال بیمار، براساس اختلال انرژی که در بدن ایجاد شده، مریدین های خاص را تشخیص می‌دهد و برای تعادل انرژی در مریدین ها از نقاط مخصوص هر مریدین استفاده می کند و سعی در تعادل انرژی در این مسیرها دارد.

از بیمار خواسته می‌شود روی تخت دراز بکشد و بسته به اینکه سوزن ها در کدام سمت از بدن قرار خواهد گرفت از بیمار خواسته می شود به جلو یا پشت بخوابد.

طب سوزنی درد دارد ؟

در طب سوزنی از سوزن های استریل یکبار مصرف استفاده میشود سوزن های طب سوزنی بسیار نازک است و ممکن است فقط یک احساس ورود سوزن به بدن توسط بیمار احساس شود و دردناک نیست گاهی اوقات سوزن ها را بعد از قرار دادن با برق تحریک میکند و اصطلاح الکترو آکوپانکچر نامیده می شود.

تعداد جلسات طب سوزنی

سوزن ها به مدت ۵ تا ۳۰ دقیقه در محل قرار می گیرد تعداد جلسات درمانی مورد نیاز به فرد بستگی دارد. یک فرد مبتلا به بیماری های مزمن ممکن است یک تا دو ماه نیاز به درمان داشته باشد ولی یک مشکل حاد پس از چند هفته درمان بهبودی یابد.

عوارض طب سوزنی

طب سوزنی معمولا عارضه خاصی ندارد فقط احتمال دارد در محل ورود سوزن ها خونریزی کبودی و درد مختصر ایجاد شود.

مراقبت بعد از طب سوزنی

قبل از انجام طب سوزنی نیازی به ناشتا بودن نیست و بهتر است قبل از مراجعه یک غذای سبک میل بفرمایید.

به پزشک معالج خود در مورد داروهای مصرفی و سابقه بیماری اطلاع دهید.

باتوجه به اینکه انجام طب سوزنی برای کاهش دردهای عضلانی شما انجام میشود پزشک معالج چند حرکت کششی بسته به عضله درگیر به شما آموزش میدهد. میتوانید در منزل این حرکات را انجام دهید.

درصورت درد محل سوزن ها میتوانید از کیسه آب گرم روی محل های سوزن استفاده کنید.

بعد از انجام طب سوزنی استحمام و یا استفاده از استخر بلامانع است.

طب سوزنی در تهران و شهرهای مختلف توسط افراد مختلف انجام می شود ولی این نکته بسیار مهم است که شما به مرکز درمانی قابل اطمینان که از طرف وزارت بهداشت مورد تایید قرار گرفته است مراجه فرمایید. در مرکز طب فیزیکی دکتر یوسف فام طب سوزنی برای کاهش درد به ویژه دردهای کمر گردن و زانو انجام میشود.

خدماتطب سوزنی

تعداد جلسات طب سوزنیروش انجام طب سوزنیطب سوزنی در تهرانطب سوزنی درد داردعوارض طب سوزنیمراقبت بعد از طب سوزنیموارد استفاده از طب سوزنینقاط طب سوزنی