با دستگاه لیزر پرتوان و کاربردهای آن آشنا شوید

دستگاه لیزر پرتوان فیزیوتراپی

دستگاه لیزر پرتوان فیزیوتراپی


تکنولوژی لیزر با شدت بالا براساس طول موج مناسب برای نفوذ به بافت عمیق می باشد. برخلاف لیزر با توان کم قدرت نفوذ بالا به بافت به طور قابل توجهی بر میزان بهبودی و بازسازی بافت موثر است. و در درمان صدمات ورزشی، آسیب های عضلانی و تاندونی، درد ستون فقرات، درد گردن، درد کمر ناشی از دیسک به کار می رود.

Laser مخفف light amplification by stimulated emission of radiation و به معنی تقویت نور توسط گسیل القایی تابش می باشد.

نور لیزر سه ویژگی مهم دارد

 • تجمع توان در یک طول موج منفرد
 • هم فاز بودن پرتوها
 • انتشار پرتو ها به صورت هم راستا و موازی

منبع پرتو لیزر در لیزرهای با توان بالا معمولا دیود نیمه هادی است که قادر به تولید نور در یک طول موج خاص می باشد.

نور تولید شده توسط دیود ها به یک فیبر نوری هدایت می شود که انتهای آن به اپلیکاتور لیزر متصل است.

لیزرهای درمانی با قدرت و طول موج آنها تقسیم می شود. طول موج مهم است زیرا اثرات ایده‌آل آن بر روی بافت انسان در طول موج ۱۳۰۰ – ۶۵۰ نانومتر می باشد. در این طول موج از لیزر نسبت خوبی بین نفوذ و جذب در بافت وجود دارد.

کلاس های لیزر

بر اساس قدرت و طول موج لیزر به چند کلاس تقسیم بندی می شود. معمولاً از کلاس 3b یعنی لیزر کم توان با قدرت کمتر از ۵۰۰ مگابایت تا کلاس ۴ لیزر با شدت بالا با قدرت ۵۰۰ مگاوات و بالاتر متغیر است.

انواع دستگاه لیزر فیزیوتراپی

حالت های لیزر

لیزر شدت بالا می تواند در دو حالت پالس و مداوم استفاده شود. در حالت پالس، لیزر با شدت بالا حالت روشن و خاموش به طور متناوب برق استفاده میشود و در حالت مداوم لیزر در تمام طول درمان به طور مداوم روشن است و قطع نمی شود.

حالت پالس بیشتر برای درمان درد استفاده می‌شود و حالت مداوم برای بهبودی و ترمیم به بافت به کار میرود.

ایمنی لیزر

بسیاری از بیماران از ما در مورد عوارض لیزر پرتوان فیزیوتراپی سئوال میپرسند که باید بگوییم: اگر چه لیزر پرتوان برای بازسازی و ترمیم بافت مورد استفاده قرار می گیرد اما امکان آسیب به چشم وجود دارد لذا در هنگام استفاده باید نکات ایمنی را رعایت کرد و از عینک مخصوص استفاده کرد.

اثرات پزشکی لیزر

تحریک بافتی (بیواستیمولاسیون) :

وجود ATP (انرژی بافتی) باعث تحریک DNA و RNA برای بهبودی سریع بافت، ترمیم و کاهش ادم در بافت تحت درمان می شود. لیزر ATP را در بافت افزایش می دهد.

اثر ضد التهابی :

انرژی که توسط لیزر پرتوان به سلول ها تحویل داده می شود سرعت متابولیسم سلول را افزایش می‌دهد و باعث افزایش فعالیت میانجیگری های ضد التهابی می شود.

اثر ضد درد :

تحریک پایانه عصبی آزاد منجر به مهار درد و اثرات ضد دردی در ناحیه تحت درمان می شود.

اثر آرامش عضلانی :

با افزایش خون رسانی بافت در منطقه تحت درمان لیزر ماهیچه ها به حالت استراحت در می آیند.

اثر گرمایی :

اثر گرمایی لیزر باعث افزایش خون رسانی و ایجاد غضروف در سطح مفاصل می شود.

موارد استفاده از لیزر پرتوان

 • آسیب های ورزشی
 • نقاط ماشه ای
 • مشکلات شانه
 • پیچ خوردگی مچ پا
 • دیسک کمر و گردن
 • اسپاسم های گردن
 • دردهای کمر مکانیکال
 • درد زانو
 • کشیدگی تاندون ها و عضلات

مراکز لیزر پرتوان در تهران با انواع مختلف دستگاه ها خدمات ارائه می دهند، کلینیک دکتر یوسف فام آماده ارائه خدمات لیزر درمانی به بیماران است. سئوالی که اکثر بیماران دارند در مورد هزینه لیزر تراپی است که باید این نکته گفته شود که قیمت لیزر تراپی براساس تعداد جلسات مشخص می گردد و طبق تعرفه ای که وزارت بهداشت مشخص کرده است هر جلسه 80 هزار تومان هزینه خواهد داشت، ولی دکتر پریسا یوسف فام برای مراجعین این سایت مبلغ 50 هزار تومان برای جلسه خواهند گرفت.

خدماتلیزر درمانی

light amplification by stimulated emission of radiationانواع لیزر پرتواندستگاه لیزر پرتواندستگاه لیزر پرتوان فیزیوتراپیعوارض لیزر پرتوان فیزیوتراپیقیمت دستگاه لیزر فیزیوتراپیلیزر پرتوانمراکز لیزر پرتوان در تهرانهزینه لیزر تراپی