ورزش درمانی و آموزش حرکات اصلاحی

ورزش درمانی و آموزش حرکات اصلاحی

ورزش درمانی و آموزش حرکات اصلاحی


ورزش درمانی چیست ؟ وضعیت ستون فقرات، طرز قرارگیری پاها و در کل شرایط فیزیکی سیستم عضلانی اسکلتی تحت تاثیر ژنتیک فرد، وجود یا عدم وجود بیماری عضلانی اسکلتی و شیوه زندگی افراد می باشد. اصلاح ناهنجاری های اسکلتی ، تقویت عضلات ، شیوه درست کارهای روزمره ، اقدامات بعد از جراحی ها در حیطه ورزش درمانی و آموزش حرکات اصلاحی است.

کاربردهای ورزش درمانی و حرکات اصلاحی

1) اصلاح ناهنجاری های اسکلتی

اصلاح ناهنجاری های اسکلتی پاره ای از بیماری های عضلانی اسکلتی که نیازمند ورزش درمانی و حرکات اصلاحی هستند عبارتند از:

  • صافی کف پا
  • زانوی ضربدری یا پرانتزی
  • قوس کمر زیاد
  • انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز
  • گردن رو به جلو یا گردن کج
  • قوز پشت
  • زانوی عقب رفته

هر کدام از بیماری های فوق در صورت تشخیص درست و به موقع با انجام حرکات اصلاحی تا حد امکان قابل اصلاح و بهبودی می‌باشند.

در موارد شدیدی که بهبودی با حرکات اصلاحی قابل انجام نباشد اقدامات جراحی مفید خواهد بود.

2) آموزش شیوه درست فعالیت های روزمره

گذشته از بیماری های عضلانی اسکلتی که وضعیت ظاهری اندام ها و ستون فقرات را تحت تاثیر قرار می دهد، نحوه نشستن، ایستادن، راه رفتن، خوابیدن، کار کردن روزانه، کار با کامپیوتر، پوزیشن رانندگی و در کل فعالیت های روزمره بر برروز دردهای عضلانی اسکلتی موثر است.

لذا با یادگیری شیوه استاندارد هر کدام از موارد فوق علاوه بر پیشگیری از بروز بیماریهای مثل دیسک گردن، دیسک کمر و آرتروز میتوان قامت استوار و استانداردی داشت.

3) آموزش حرکات ورزشی برای تقویت عضلانی

کاربرد دیگر ورزش درمانی و حرکات اصلاحی برای تقویت عضلات می باشد به عنوان مثال برای فردی که دچار دیسک کمر میباشد تقویت عضلات کمر برای محافظت از مهره ها و دیسک های بین مهره ای از اهمیت خاصی برخوردار است. یا فردی که دچار آرتروز زانو می‌باشد تقویت عضلات چهار سر ران در بهبودی درد جلوگیری از پیشرفت آرتروز و بهبود راه رفتن فرد بسیار مهم است.

نکته حائز اهمیت این است که پزشک متخصص بعد از معاینه بیمار و تشخیص عضلات مورد نیاز برای تقویت، ورزش های مخصوص برای دسته عضلات مورد نظر را به بیمار آموزش می‌دهد. این ورزش ها برای هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت است و با توجه به معاینه بیمار ام آر آی، گرافی و نوار عصب و عضله ورزش های مخصوص برای هر فرد آموزش داده میشود.

آموزش ورزش درمانی دیسک کمر و همچنین آموزش حرکات اصلاحی در پیشگیری و درمان بیماری دیسک کمر بسیار مفید خواهد بود.

4) آموزش حرکات ورزشی بعد از اقدامات جراحی

بعد از جراحی هایی مثل جراحی مفاصل زانو، جراحی های تاندون های شانه و شکستگی ها بیماران دوره ای از بی حرکتی مفصل دارند که منجر به خشکی مفصل و دردناک شدن حرکات می شود.

طی جلسات ورزش درمانی، با برنامه های توانبخشی، ورزشی مختص هر فرد و بیمار می تواند به بهبود خشکی مفصل و بازگرداندن بیمار به حرکات نرمال کمک کند.

در مقالات بعدی برای هر کدام از موارد فوق، آموزش حرکات اصلاحی در اختلالات و ناهنجاری های اسکلتی، آموزش شیوه درست فعالیت های روزمره، آموزش فعالیت های ورزشی برای تقویت عضلات، آموزش حرکات ورزشی بعد از اقدامات جراحی توضیحات مفصلی ارائه خواهیم کرد.

مراکز ورزش درمانی در غالب طب فیزیکی و توانبخشی ارائه خدمات می دهند شما می توانید با مراجعه به مطب دکتر پریسا یوسف فام حرکات ورزشی مختص به خود را دریافت کنید.

خدماتورزش درمانی

کتاب ورزش درمانیمراکز ورزش درمانیورزشورزش درمانیورزش درمانی چیستورزش درمانی در آبورزش درمانی دیسک کمرورزش و درمان بیماری ها